Пожалуйста, подождите...
04.09.2013 Роздiл: Контроль та перевірки Действия при получении запроса из налоговой о предоставлении информации

«Як потрібно себе вести у разі отримання запиту з ДПІ про надання інформації, на що звертати увагу та як боротися з податковими органами у разі надіслання запиту з порушеннями?».

На сьогодні в Україні є дуже актуальним та поширеним для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб питання: «Що робити, якщо прийшов лист з податкової служби про надання інформації?», а також «Як боротися з податковими органами у разі надіслання платнику податків такого листа з порушенням норм чинного законодавства України?».
 
Так, відповідно до ст. 73 Податкового кодексу України органи ДПС ГУ Міндоходіві зборів України мають право отримувати інформацію та пояснення у платників податків про їх діяльність, а також отримувати копії запитуваних документів. Тому, якщо до вашого підприємства надійшов такий лист не потрібно піддаватися паніці, шукати усі копії документів, що у вас є та нести їх у відповідні податкові органи. Навпаки, така поведінка взагалі є не припустимою, оскільки такими вчинками ви самі собі можете створити ситуацію, яка потім зіграє проти вас.
 
Тому радимо, отримавши лист про надання інформації від податкових органів, не хвилюватися, а перш за все, уважно його прочитати та перевірити посилання на яких ґрунтуються вимоги податкової. Адже, у більшості випадків це - загальнінорми, що не містять в собі прямих вказівок на обов’язки платника податку або на спеціальні права контролюючих органів, що звільняє платника податку від обов’язку надавати відповідь на такий запит ( п.73.3 ст.73 ПКУ).
 
Крім того, відповідно до п.9 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМУ № 1245 від 27.12.2010р., у запиті зазначаються:
 
1. посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;
2. підстави для надіслання запиту; (тобто фактичні обставини, що зумовлюють надіслання запиту);
3. опис інформації, що запитується, та конкретний перелік документів, що її підтверджують (тобто конкретний перелік договорів, накладних, актів виконаних робіт/послуг, чеків, квитанцій тощо).
 
Таким чином, для того, щоб запит ДПІ мав силу документа він має містити вичерпний перелік інформації та фактичні обставини, що зумовлюють надіслання запиту. Дану інформацію, як правило, у свої запитах органи ДПІ не зазначають, що у свою чергу є порушенням норм чинного податкового законодавства України. Також, перевіряючи підставність запиту податкового органу, слід звернути увагу на наступне:
 
- по-перше: у запиті мають бути посилання на ст.19-1 Податкового Кодексу України в якій визначений перелік функцій органів державної податкової служби;

- по-друге: відповідно до п.73.3 ст. 73 зазначеного кодексу запит має бути підписаний керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби. Звертаємо вашу увагу на те, що лише керівник та його заступник має право підписувати такі запити, тому якщо у листі який вам надійшов стоїть підпис іншої особи, наприклад виконуючого обов’язки начальника ДПІ, то такий запит не буде мати законної сили, оскільки підписаний не уповноваженою законодавством на те, посадовою особою;

- по-третє: згідно з цим же пунктом Податкового Кодексу України та п.9 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою КМУ № 1245 запит повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, підстави для надіслання запиту, а також посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації. Однак, як правило, органи ДПІ у своїх листах не вказують ні підстав надсилання запиту, ні конкретного переліку запитуваних документів, а лише узагальнення типи, що є порушенням.

- по-четверте: потрібно також звернути увагу на присутність у запиті печатки відповідного органу ДПІ, оскільки, не рідко податкова інспекція ігнорує ст. 42 Податкового кодексу України в якій зазначено, що «податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи (у т.ч. запити), адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та завірені печаткою відповідних органів.» і надсилає запити без печатки органу ДПІ.
 
З вищевикладеного можна зробити висновок, що запит ДПІ має обов’язково, як те передбачено податковим законодавством України, містити: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації, підстави для надіслання такого запиту та чіткий опис інформації, що запитується, а також перелік документів, що її підтверджують. Крім цього запит повинен бути підписаний уповноваженою законодавством на те особою та мати печатку відповідної ДПІ.
 
Однак, навіть коли запит складений з порушенням законодавства рекомендуємо вам, все ж таки, надати відповідь на нього, але інформацію та запитуванні копії документів не надсилати, а зазначити, що ваше підприємство, здійснює свою діяльність виключно з дотриманням норм чинного податкового законодавства України. Після цього необхідно викласти всі зауваження до порушень які є у запиті та зазначити, той факт, що за умови наявності у посадових осіб ДПІ законних прав та підстав для отримання інформації, а такожприведення запиту у відповідність до норм законодавства, ваше підприємство їх надасть «відповідь та копії документів» у встановлений термін.
 
Підсумовуючи, вищезазначене наголошуємо на тому, що відповідно пп. 16.1.5. ПКУ, «платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підставі для їхнадання».
 
Однак, такий обов’язок виникає лише у разі відповідності вимог посадових осіб ДПІ, приписам ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно яких, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
 
Джерело - Безпроверок