Пожалуйста, подождите...
26.09.2013 Роздiл: Правоохоронні органи Перевірки податкової міліції, до чого готуватися ?

У зв'язку з прийняттям нового Кримінально-процесуального Кодексу України, а також змін в діючий Податковий Кодекс України (Закон № 5083 від 05.07.2012 р.) істотно змінилася процедура та порядок проведення перевірок органами податкової міліції. Здавалося б, Закон № 5083 розширив повноваження представників податкової міліції, додавши в діючий Податковий кодекс, розділ XVIII2 «Податкова міліція», а також фактично надав їм аналогічні посадовим особам ДПС (державна податкова служба) права. Однак, при найближчому розгляді це не зовсім так. Існують деякі обмеження, встановлені спеціальними нормативно-правовими актами щодо повноважень податкової міліції, про які піде мова в рамках даної статті.

 

Податкова міліція є окремим підрозділом Податкової служби, основним завданням якого, є боротьба з податковими правопорушеннями. Для виявлення таких правопорушень представники податкової міліції уповноважені проводити перевірки. Згідно чинного ПКУ органи ДПС проводять перевірки в межах своєї компетенції. Ключовим розходженням між проведенням перевірок податковою міліцією та органами ДПС, є, обов'язкова наявність ознак оперативно-розшукового чи кримінальної справи щодо платників податків, що, в бюджетній або податковій сфері.

 

Але незважаючи на прийняті зміни до ПКУ, зокрема ст. 350.1., Ст. 20.1.4 ПКУ, не варто забувати, що податкова міліція не має всіх прав ДПС, їх права при проведенні податкової перевірки обмежені, зокрема, правилами, встановленими пунктами 17, 19, 23, 24, 25, 27, 28, 30 ст. 11. 12-15 (1) «Про міліцію». У перерахованих статтях, в цілому, йде мова про те, що органи податкової міліції мають право зажадати від підприємств, установ будь-які документи, необхідні для справи, що перебуває у провадженні міліції. Більше того, фактично органи міліції (сюди відносяться і органи податкової міліції ст. 351 ПКУ, ч. 24 ст. 11 ЗУ «Про міліцію») вправі приступити до перевірки суб'єктів господарювання за умови наявності направлення на проведення перевірки, за формою встановленою Міністерством Внутрішніх Справ .

 

Як і у випадку з представниками ДПС, підставою для допуску податкової міліції для проведення перевірки, є пред'явлення:

 

• направлення на проведення перевірки;
• копії наказу про проведення перевірки;
• службових посвідчень осіб, зазначених у направленні на проведення перевірки.

 

Відсутність хоча б одного із зазначених документів є підставою не допуску до проведення перевірки представників податкової міліції.

 

Ще одне важливе питання, на який варто звернути увагу - порядок вилучення документів. У ново прийнятому Кримінально-процесуальному Кодексі України відсутнє визначення «вилучення». Замість цього визначено поняття обшуку - ст. 234 КПК. Передбачається, що обшук проводиться з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального злочину, пошук знаряддя кримінального злочину або майна, яке було видобуто в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Перелік підстав для проведення обшуку є вичерпним на підставі постанови слідчого судді (ч. 2 ст. 234 КПК).

 

Тим-не-менш, податкова міліція має право вилучати оригінали документів, що свідчать про правопорушення, включаючи зразки сировини і продукції. По-перше, виключно за рішенням суду, по-друге, в присутності понятих та керівників підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, щодо яких проводиться перевірка. У разі необхідності, до ухвалення такого рішення суду - податкова міліція, у присутності вище перелічених осіб вправі вивчати документи, робити з них копії (за рахунок відповідного органу міліції) надаючи перевіряється особам, опис документів, з яких були зняті копії.


У теж час, стаття 20.1.2 ПКУ передбачає, що податкова міліція під час проведення перевірок, має право вимагати від платників податків робити копії документів свідчать про порушення вимог податкового законодавства, належним чином скріплені підписом і печаткою підприємства, що перевіряється.

 

Проаналізувавши обидві норми, що регулюють повноваження податкової міліції можна зробити висновок, що вимагати від платника податків складати копії документів, з підписами і печатками не доцільно, так як суперечить процедурі встановленої п. 23 ст. 11 ЗУ «Про міліцію». Оскільки органи податкової міліції здійснюють права, передбачені ПКУ, за умови дотримання правил, передбачених ЗУ «Про міліцію». Отже, якщо в органів податкової міліції виникне необхідність знімати копії з документів - робити це за рахунок відповідного органу міліції, в присутності понятих, керівника, і з наданням опису таких скопійованих документів платнику податків.

 

Додаткового роз'яснення вимагає стаття 20.1.4. ПКУ, відповідно до якої податкова міліція має право проводити перевірки платників податків (крім Національного Банку України) в порядку, встановленому ПКУ. Звідси виникає помилкове припущення, що відтепер представники податкової міліції мають аналогічні права, спільно з посадовими особами ДПС. На підтвердження сказаного звернемо увагу на норму 78.3 ПКУ, яка прямо забороняє податкової міліції брати участь у проведенні планових та непланових виїзних перевірках платників податків, що проводяться органами ДПС, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків, що знаходяться в їх провадженні. Перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, і в порядку, передбаченому ЗУ «Про оперативно-розшукову діяльність», Кримінально-процесуальним кодексом України та іншими законами України.

 

З цього випливає висновок, що права, передбачені пп. 20.1.2, 20.1.4 п. 20.1 статті 20 ПКУ, можуть бути реалізовані посадовими особами податкової міліції із застереженням. По-перше, виключно при веденні податковою міліцією оперативно-розшукових справ, по-друге, у разі розслідування кримінальних справ, порушених стосовно платників податків, і по-третє, дотримуючись правил, передбачені пунктами 17, 19, 23, 24, 25, 27 , 28, 30 ст. 11. 12-15 (1) «Про міліцію».

 

Джерело - EBS Digest