Пожалуйста, подождите...
28.09.2013 Статті > Роздiл: ІНШІ Збитки за самовільне надрокористування з 2011 року розраховують за новою методикою

Набула чинності Методика визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, затверджена Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №303 від 29.08.2011 року, зареєстрована в Мінюсті за №1097/19835 від 19.09.2011р.


Зазначена методика застосовуватиметься для визначення розмірів збитків, завданих державі видобуванням корисних копалин за відсутності дозвільної документації на користування надрами, передбаченої законом.


Що ж це за дозвільна документація, передбачена законом, видобування без якої автоматично приведе до нарахування збитків? На перший погляд відповідь проста і очевидна - відповідно до статті 19 Кодексу України “Про надра” це спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід. Однак, включення до переліку законів, на підставі яких розроблена Методика, Гірничого закону - викликає певні запитання, щодо деяких інших документів, зокрема передбачених статтями 19 та 24 цього Закону - проектів та паспортів розробки родовища, а також планів розвитку. При цьому, самі по собі проекти та плани розвитку, хоч і не є дозвільними документами, однак погодження цих документів мають ознаки дозвільної процедури.



Мова про прийняття методики по нарахуванню збитків за самовільне видобування корисних копалин велась давно. Ось і дочекались. Ця Методика, як і Методика №389 (збитки за самовільне водокористування) навряд чи порадує надрокористувачів, адже у формулах розрахунку збитків закладено чималенькі коефіцієнти, які перетворюють кількість самовільно видобутої корисної копалини в астрономічні суми збитків.



При цьому, навряд чи вдасться апелювати в суді до здорового глузду і неспіврозмірності реально завданих збитків та обрахованих за Методикою. Як показала судова практика, яка склалась при застосування Методики №389 (самовільне водокористування), суддів не бентежить те, що збитки обраховуються в 100-кратному розмірі до вартості видобутої води - по суті в 100 разів перевищують реальну шкоду. Головне, що є Методика, а відповідає вона принципам статей 224-225 Господарського кодексу чи ні, - не важливо.



Методика по самовільному надрокористуванню, хоч і не розраховує збитків у кратному розмірі до вартості корисних копалин, однак використовує для цього величини в частках мінімальної заробітної плати, для кожного виду корисних копалин свою. Це означає, що розмір збитків збільшуватиметься при кожному підвищенні мінімальної заробітної плати.


Для прикладу наведемо розміри збитків відповідно до Методики, завданих самовільним видобуванням найпоширеніших корисних копалин станом на жовтень 2011 року (розмір мінімальної заробітної плати - 985 грн.):

Найменування корисної копалини

Кількість самовільно-видобутих копалин, тис.куб.м

Базова ставка за Методикою

ЗБИТКИ, тис. грн.

Камінь будівельний

1

0,706

695,41

Камінь пиляний

1

0,602

592,97

Цегельно-черепична сировина

1

0,146

143,81

Пісок будівельний

1

0,168

165,48





Отже, десяток ЗИЛів незаконно видобутого піску легко потягнуть на кримінальну справу.

Так, упіймати та притягнути до відповідальності “нічних старателів”, які час від часу мало не вручну завантажать кілька машин піску, буде складно і не цікаво. Однак, тим, хто все ж таки вирішив узаконити надрокористування, отримавши спеціальний дозвіл на користування надрами, доведеться не легко. Адже дозвіл на користування надрами це лише початок. Після цього необхідно отримати й інші, передбачені законодавством документи.



Окрім того, при перевірках геолконтролю спеціальні дозволи масово призупиняють. То ж тепер, контролюючі органи будуть значно активніше цікавитись тим, чи припинило підприємство користуватись надрами після зупинення дії дозволу.



Джерело  - Пласт