Пожалуйста, подождите...
22.10.2013 Відповіді на питання > Роздiл: ВІДПОВІДІ ЛІСІВНИКАМ Відповідь 4: Чи повинен держлісгосп отримувати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки ?

 Питання 4: Доброго дня. Відповідно до п.21 дод.2 до постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 лісосічні роботи, трелювання та сплав лісу віднесені до робіт підвищеної небезпеки. Чи повинен постійний лісокористувач, який виконує лісосічні роботи власним контингентом (лісоруби 6 розряду), отримувати відповідний дозвіл ?       

 

Володимир.

 

Відповідь: Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про охорону праці»,    «роботодавець повинен  одержати  дозвіл  на  виконання  робіт підвищеної небезпеки  та  на  експлуатацію  (застосування)  машин, механізмів,  устаткування  підвищеної  небезпеки  (далі - дозвіл).  Центральний  орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у  сфері  охорони  праці (прим. автора- Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України – скорочено – Держгірпромнагляд),  видає  дозволи на безоплатній основі на підставі  висновку  експертизи  стану  охорони  праці  та  безпеки промислового   виробництва   суб’єкта  господарювання,  проведеної експертно-технічними  центрами,  які  належать до сфери управління центрального   органу   виконавчої  влади,  що  реалізує  державну політику  у  сфері  охорони  праці,  або  незалежними  експертними  організаціями,   які   забезпечують   науково-технічну   підтримку державного  нагляду  у сфері промислової безпеки та охорони праці."

 

Тобто будь-яке підприємство, що має намір розпочати чи продовжити виконання робіт з підвищеної небезпеки або експлуатацію об’єктів, машин, механізмів, або проводити навчання з питань охорони праці інших суб’єктів господарювання повинні отримати дозвіл на виконання робіт з підвищеної небезпеки від територіального органу Держпромгірнагляду.

 

Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 року затверджений «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування  підвищеної небезпеки» (надалі – Постанова №1107).

 

Як вірно визначено у запитанні, згідно Додатку 2 до Постанови №1107, лісосічні роботи, трелювання, транспортування деревини  віднесені до видів робіт з підвищеної небезпеки.  

 

У ст. 21 Закону України «Про охорону праці» та п.6 Постанови №1107, чітко визначено що  дозвіл  на виконання робіт з підвищеної небезпеки повинен отримуватись роботодавцем. У Законі України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності» від 22.06.2012 року,  зазначено, що роботодавець – юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа - підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб. В Україні роботодавцем може виступати державні та комунальні підприємства, фізичні особи, приватні організації, колективні підприємства й організації та держава. Держава, в якості роботодавця виступає для співробітників органів внутрішніх справ, суддів, військовослужбовців, прокурорських працівників та державних службовців.

 

Отже, лісогосподарське підприємство (яке на підставі ст. 19 Лісового кодексу є постійним лісокористувачем), є роботодавцем, що використовує на умовах трудового договору працю найманих осіб – лісорубів зобов’язане  отримати дозвіл на виконання робіт з підвищеної небезпеки, що видається терміном на 5 років.  Для отримування такого дозволу лісгосп  за місцем своєї державної реєстрації,  через місцевий дозвільний центр,  повинен подати  відповідну заяву встановленого зразка на адресу територіального органу Держпромгірнагляду. До заяви додається  необхідний перелік документів (висновок експертизи ЕТЦ про можливість суб’єктом господарювання  забезпечити виконання робіт, витяги з реєстру юр.осіб, копію статуту, штатного розпису, копію посвідчень лісорубів, копію протоколів про перевірку знань з ОП, інформацію про види робіт підвищеної небезпеки, які збирається виконувати лісгосп тощо)   

 

 

Автор – Олег Сторчоус.