Пожалуйста, подождите...
13.04.2013 Відповіді на питання > Роздiл: ВІДПОВІДІ ГРОМАДЯНАМ Відповідь 1 (збір мертвої деревини громадянами)

Чи можуть громадяни без будь-яких документів збирати у лісах мертві  стовбури дерев та використовувати їх  на власні потреби ?   

 

Чіткої відповіді на це питання законодавство не містить. Проте системним аналізом лісового законодавства можна прийти до висновку, що ця діяльність є побічним лісокористуванням, що в свою чергу відноситься до спеціального користування (ст.67 ЛКУ) та здійснюється на умовах короткострокового тимчасового користування лісами (ст.18 ЛКУ). Тому для того, щоб збирати дерева, котрі лежать у лісі,  необхідно одержати спеціальний дозвіл - лісовий квиток (ст.69 ЛКУ). Обгрунтування такого висновку наступне:

 

Мертві деревинні залишки, що лежать на землі у лісі,  мають  більш  узагальнюючу  російську назву - «валежник». Під цим розуміють  гілки, суччя, та цілі дерева та їх частини, що впали та гниють або є сухими. Сюди ж відносяться зламані вітром чи бурею дерева, а також залишки від дерев, що не були вивезені з лісосіки та  втратили свої технічні якості та властивості.      

 

Збирання  стовбурів дерев, що з природних причин опинились на землі,   виходячи зі змісту  ст. 73 ЛКУ, прямо не відноситься до побічних лісових користувань. У цій же статті вказується, що нормативно-правовими актами з ведення лісового господарства можуть бути передбачені і інші види побічних лісових користувань. Нормативним актом, що регулює ці питання є Порядок заготівлі другорядних лісових матеріалів та здійснення побічних лісових користувань, що затверджений Постановою КМУ № 449 від 23.04.1996 року. Згаданий Порядок та ст. 73 ЛКУ  не має роз’яснень про порядок використання залишків дерев, що впали на землю з природних причин.   Йдеться лише про збирання іншої складової лісу - лісової підстілки. У загальноприйнятому  розумінні лісова підстилка – це шар органічних залишків на поверхні грунту в лісі, лісовий перегній. Утворюється під запоною лісу в результаті розкладання органічного опаду (листя, хвоя, дрібні гілочки, опала кора та ін.). Тобто   лісова підстилка не включає в себе «валежник» - цілі дерева або їх частини (сухі, сирі, ті, що гниють), які відокремлені від пня та з природних причин опинились  на землі.     

 

Права громадян на загальне використання лісових ресурсів викладено у  ст. 66 ЛКУ. Ця не норма закону не передбачає право громадян безоплатно та без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання мертві стовбури дерев або їх частини. З цього випливає, що така діяльність потребує спеціального дозволу – лісового квитка. Звичайно, такий дозвіл видається у випадках збирання більш-менш значних обсягів «валежника». Адже на дрібний збір частин сухих дерев для власних потреб, наприклад - для розпалювання вогнища, лісових квиток  не видається. Для уникнення можливих непорозумінь радимо попередньо звернутись до відповідного лісгоспу.       

 

Привласнення  відокремлених  природнім способом від пня мертвих чи свіжих стовбурів дерев не може  кваліфікуватись як  незаконна порубка, адже відсутня об’єктивна сторона порушення.

 

Звертаємо увагу, що відокремлені  від коріння стовбури дерев (хлисти), що одержані  при законній розробці лісосіки, є майном лісогосподарського підприємства. Враховуючи специфіку розробки лісосік, зрубана деревина (сортименти) можуть своєчасно не вивозитись і певний час залишається на лісосіці. Як і інше майно, вказана лісопродукція  підлягає обліку та оприбуткуванню за бухгалтерським обліком лісгоспу. Будь-яке незаконне  привласнення цієї деревини кваліфікується як злочин проти власності.    

 

Олег Сторчоус