Пожалуйста, подождите...
30.12.2013 Роздiл: Лісові землі Зміна порядку реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності
14.05.2013 р. Верховна Рада України прийняла закон „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням”, згідно з яким до законів „Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності”, „Про Державний земельний кадастр”, було внесено суттєві зміни стосовно особливостей державної реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності.
 

Нагадаємо, що згідно положень чинного Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, починаючи з 01.01.2013 р. такі речові права на земельні ділянки як право оренди; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право постійного користування земельною ділянкою вважаються  похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно (ч.2 ст. 4 вказаного Закону).

 

Практика застосування зазначеної норми засвідчила, що зважаючи на специфіку земельних відносин, найбільші труднощі в ході її реалізації виникали саме у зв’язку з необхідністю реєстрації права державної або комунальної власності на землю відповідною територіальною громадою чи державою перед наданням земельної ділянки в оренду чи постійне користування із земель державної або комунальної власності. 

 

З метою вирішення цієї проблеми законодавець пропонує встановити, що: 

 

1. Рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) приймається без здійснення державної реєстрації права держави чи територіальної громади на такі земельні ділянки, крім випадків, коли право власності на земельні ділянки державної або комунальної власності вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

 

2. У разі продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на земельних торгах, державна реєстрація права держави чи територіальної громади на них здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснюється їх формування, до проведення таких земельних торгів.

 

3. При поновлені або внесенні змін до договорів суперфіцію, емфітевзису, сервітуту, оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди земельної ділянки.

 

4. При наданні у постійне користування земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права постійного користування такими земельними ділянками. 

 

В цілому, підхід законодавця є виправданим, тому прийняття закону „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням” можна вважати позитивним кроком. На даний час закон не набрав чинності,і оскільки поки не підписаний Президентом України.

 

Джерело - Юридична фірма "Салком"