Пожалуйста, подождите...
28.01.2014 Роздiл: Новини Мінагрополітики розробило проект Детальних правил збору дикорослих рослин, лісової продукції

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ                                  ПОСТАНОВА

          від  ______________                                                                                                                                №_____  Київ

Про затвердження Детальних правил збору дикорослих рослин,лісової продукції

Відповідно до підпункту 7 частини третьої статті 14 та частини другої статті 16 Закону України "Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини" Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Детальні правила збору дикорослих рослин, лісової продукції, що додаються.

2. Ця постанова набирає чинності з дня набрання чинності Закону України "Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини", але не пізніше дня її опублікування.

 

 

Прем'єр-міністр України                                                                                                                                                                             М. АЗАРОВ

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від ___  _________ 2014 р. № _____

 

Детальні правила збору дикорослих рослин, лісової продукції

 

Загальна частина

 

1. Ці Правила визначають вимоги щодо збирання дикорослих рослин та їх частин, що природно ростуть у лісах та на сільськогосподарських угіддях при виробництві органічної продукції і є обов'язковими для виробників (фізичних або юридичних осіб), які займаються збиранням та/або виробництвом непереробленої органічної лісової продукції  (сировини) рослинного походження, основою якого є виключення з технологічного процесу застосування хімічних добрив та пестицидів синтетичного походження, генетично модифікованих організмів (ГМО), консервантів тощо, відповідно до чинного законодавства у цій сфері та агротехнологічні особливості при її виробництві.

2. У процесі виробництва органічної лісової продукції  (сировини) рослинного походження її виробник повинен забезпечити:

всебічне запровадження режимів мінімізації обробітку ґрунту;

ефективне використання наявних ресурсів органічних добрив (гною, торфу та торфо - гноєвих компостів, сапропелю, органічних відходів переробки сільськогосподарської продукції та ін.);

проведення заходів з хімічної меліорації ґрунтів із застосуванням місцевих покладів вапняків, крейди і мергелів;

використання місцевих сировинних ресурсів для підвищення родючості ґрунтів (сапропелі, фосфорити, цеоліти, глауконіти, фосфатшлак, дефекат та ін.).

 

Вимоги щодо придатності земель (грунтів)

 

3. Виробництво непереробленої органічної лісової продукції (сировини) здійснюється у встановлених відповідно до чинного законодавства зонах, згідно з оцінкою придатності земель (грунтів) для ведення такої діяльності, критеріїв якості та придатності їх для виробництва органічної продукції.

4. Збереження та відтворення родючості ґрунтів, їх стійкості та біологічного різноманіття забезпечується методами, які оптимізують біологічну активність ґрунтів, збалансоване постачання поживних речовин рослинам за рахунок органічних добрив, порубковиих решток, посівів сидеральних культур, біопрепаратів, що відповідають вимогам виробництва органічної лісової продукції (сировини).

5. Здійснення виробничої діяльності виробниками органічної лісової продукції повинно запобігати або зводити до мінімуму будь-яке забруднення природного навколишнього середовища.

6. Виробництво непереробленої органічної лісової продукції (сировини) передбачає впровадження ґрунтозахисних технологій вирощування рослин, які запобігають виникненню у ґрунті ерозійних чи інших деградаційних процесів.

 

Вимоги щодо обробітку ґрунту

 

7. Обробіток ґрунту при виробництві непереробленої органічної лісової продукції (сировини) рослинного походження повинен проводитись з урахуванням попереднього стану земельної ділянки, наявності технічних ресурсів та погодних умов тощо та використовувати методи обробітку землі і культивації, які зберігають або покращують стабільність і біологічне різноманіття ґрунту, запобігають його ущільненню та ерозії.

8. При підготовці ґрунту для вирощування непереробленої органічної лісової продукції (сировини) з метою збереження його агрофізичних властивостей та біоти, запобігання ерозійним процесам та ущільненню грунту виробнику необхідно надавати перевагу ґрунтозахисним технологіям з мінімальним ресурсозберігаючим обробітком ґрунту із застосуванням високопродуктивних, чизельних, дискових та комбінованих знарядь на глибину посівного ложа, що забезпечують оптимальне проростання рослин.

9. При вирощуванні непереробленої органічної лісової продукції (сировини) виробники слід застосовувати агротехнічні та біологічні методи боротьби з бур'янами, шкідниками та хворобами рослин.

10. Технічне забезпечення виробників непереробленої органічної лісової продукції  повинно базуватись на застосуванні енерго - та ресурсозберігаючої ґрунтообробної техніки.

11. У випадку неможливості задовольнити потреби рослин у поживних речовинах при вирощуванні непереробленої органічної лісової продукції (сировини) рослинного походження дозволяється застосовувати добрива і речовини для поліпшення ґрунту відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України, за поданням Мінагрополітики, за погодженням з Мінприроди у відповідності з Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

12. Доповнення до переліку добрив і речовин для поліпшення ґрунту при вирощуванні непереробленої органічної лісової продукції (сировини) рослинного походження, визначеного цією постановою, здійснюється Мінагрополітики за погодженням з Мінприроди після їх реєстрації в порядку, встановленому чинним законодавством.

 

Вимоги щодо захисту рослин

 

13. При виробництві непереробленої органічної лісової продукції  (сировини) рослинного походження її виробники повинні приділяти увагу заходам із запобігання та моніторингу хвороб і шкідників, використанню переважно природних ворогів шкідників та біодинамічних препаратів.

14. Проведення комплексу заходів, які забезпечують захист рослин від бур'янів, хвороб та шкідників, та запобігання збитків при вирощуванні непереробленої органічної лісової продукції (сировини) рослинного походження здійснюється за такими напрямками:

агротехнічними заходами, що забезпечують знищення бур'янів;

впровадженням біологічних методів захисту рослин.

15. При використанні пасток засоби, що використовуються в пастках та розпилювачах (за виключенням розпилювачів феромонів), не повинні потрапляти в навколишнє середовище. Контакт між цими речовинами та рослинами, що культивуються, не повинен відбуватися. Після використання пастки потрібно збирати та безпечно утилізувати.

16. У випадку неможливості ефективного захисту рослин від шкідників і хвороб шляхом застосування природних методів Мінагрополітики за погодженням з Мінприроди відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, встановлюється перелік засобів захисту рослин при вирощуванні органічної лісової продукції (сировини) рослинного походження.

17. Доповнення до вичерпного переліку засобів захисту рослин при вирощуванні непереробленої органічної лісової продукції (сировини) рослинного походження здійснюється Мінагрополітики за погодженням з Мінприроди після їх реєстрації в порядку, встановленому законодавством.

 

Вимоги щодо заготівлі дикорослих рослин та їх частин

 

18. Заготівля дикорослин рослин та їх частин забороняється:

на територіях, де рівень радіаційного забруднення перевищує 2,0 Кі/км2;

в радіусі 50 км від будь-яких джерел радіоактивного забруднення;

на відстані менше 5 км від міст та аеропортів;

на відстані менше 1 км від промислових об’єктів;

в 300-метровій смузі уздовж автошляхів, залізничних шляхів, навколо населених пунктів (крім міст), малих підприємств та угідь, на яких ведеться інтенсивне традиційне сільське господарство.

 

Джерело - Мінагрополітики