Пожалуйста, подождите...
13.04.2013 Відповіді на питання > Роздiл: ВІДПОВІДІ ГРОМАДЯНАМ Відповідь 2 (лісники вимушені протидіяти випалюванню сухої рослинності на с/г полях)

Чому лісники постійно переймаються проблемами сільськогосподарських палів, адже це не їхні землі ? Крім того, на випалювання сухої рослинності  можна отримати дозвіл в екологічній службі. Хто контролює   сухої рослинності  та яка існує відповідальність ?

 

Дійсно, лісогосподарські підприємства не несуть відповідальності за сільгоспугіддя інших землекористувачів, що прилягають до наданих їм лісів.  Однак випалювання стерні на  прилеглих агроугіддях в останні роки перетворилась на одну з найболючіших  проблем лісівників. Причина – сільськогосподарські пали нерідко створюють пожежі у  лісових насадженнях. Вогонь з такого підпалювання   у вітряну погоду   може досягти швидкості 30 км на годину, з висотою полум’я до 2 метрів, та за 30 хвилин розповсюдитись на площу більшу  в 2-3 рази.

 

Всім відомо, що лісова пожежа – це найстрашніше лихо для будь-якої місцевості. Тому в межах цієї відповіді немає сенсу зайвий раз описувати  негативні наслідки лісових та степових пожеж  для довкілля. Варто відмітити лише, що найбільше від випалювання стерні страждають лісосмуги, адже лісові масиви переважно мають господарів в особі лісгоспів, водночас як   більшість лінійних полезахисних насаджень нині взагалі залишається без догляду та охорони. Відсутність охорони полезахисних лісосмуг від пожеж та незаконних рубок вже призвела до їх часткового знищення в окремих районах півдня країни.          

 

Законодавство передбачає видання дозволів на спалювання сухої рослинності. Зокрема, ст. 39 Закону України «Про тваринний світ» вказує, що випалювання схожої рослинності або її залишків допускається лише в разі господарської необхідності за відповідним дозволом обласних управлінь екології та природних ресурсів. Відповідно до ст.ст. 16,33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» діяльність, спрямована на штучні зміни клімату (а саме такими всі ненормовані викиди забруднюючих речовин в повітря) здійснюється тільки  за  дозволами, виданими державними органами у встановленому законом порядку.   Проте вже декілька років ця норма не застосовується, оскільки Мінприроди власними вказівками заборонило територіальним  управлінням видавати такі дозволи. 

 

Тому зараз будь-яке випалювання стерні, як само у будь-яке  підпалювання на природних територіях,  заборонене. За порушення вимог закону передбачена юридична відповідальність. Зазначимо, що на відміну від низки інших країн, де за спалювання стерні встановлені значні штрафи та навіть є кримінальні покарання, українське законодавство  досить лояльно ставиться до підпалювачів полів.

 

Так, згідно п. 3.11 «Правил пожежної безпеки в лісах України», що затверджені Наказом Держкомлігсоспу від 27.12.2004 року №278, протягом пожежонебезпечного періоду підприємствам, установам, організаціям (незалежно від форм власності та виду діяльності) забороняється випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу (в тому числі проводити сільськогосподарські пали). Таке порушення тягне за собою адміністративну відповідальність за ст.77 КУпАП – «Порушення вимог пожежної безпеки в лісах», що передбачає штраф на громадян до 51 грн., а на посадових осіб – до 170 грн. Притягувати порушників за цієї статтею наділені посадові особи державної лісової охорони та державної екологічної інспекції.

Спалювання стерні, луків, пасовищ,  інших ділянок із природною рослинністю як на землях с/г призначення  передбачене спеціальним складом правопорушення - ст.77-1 КУпАП «Самовільне випалювання рослинності або її залишків». Максимальний штраф на громадян за його вчинення складає 340 грн., а відносно посадових осіб -1190 грн. Виносять постанови у справах про ці правопорушення екологічні інспектори.

 

Відповідальність за дотримання пожежних норм під час збирання врожаїв несуть керівники агропідприємств, також їх уповноважені працівники, що задіяні на пожежонебезпечних роботах повинні проходити навчання з пожежо-технічного мінімуму. Спалювання залишків сухої рослинності вважається грубим порушенням вимог пожежної безпеки, відповідно інспектори державного пожежного нагляду МНС України також уповноважені притягувати винних у цьому осіб до адміністративної відповідальності за ст.175 КУпАП – «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки». Штраф для громадян у такому випадку складатиме  119 грн., а щодо посадовців буде 170 грн.   

 

Олег Сторчоус