Пожалуйста, подождите...
06.02.2015 Роздiл: Корисне Оформлення трудових книжок при стажуванні студентів

У зв'язку зі змінами у ст. 24, 48  КЗоТ України  щодо оформлення трудових  книжок студентів-стажистів в окремих  кадровиків виникли запитання щодо обов'язковості оформлення трудових відносин із такими особами.

 

Відповідаю: Суттєвих змін в оформленні трудових книжок про проходження студенами  стажування у законодавстві не відбулось. Лише на рівні ст. 48 КЗпП України законодавцем визначено, що трудова книжка оформляється не пізніше 5 днів після початку проходження стажування. Цей строк майже аналогічний ТИЖНЕВОМУ терміну, який визначений у Інструкції №58 від 1993 року. На мою думку, законодавець таким чином, прагнучи легалізувати реальні заробітні плати, на рівні закону зменшив "можливості для маневра" тим роботодавцям, які намагатимуться стверджуваться перевіряльникам, що "поки що не вписали" в "трудову" дані про робітника, який по факту в них є неоформленим працівником.   

 

У питаннях проходження виробничої практики студентами колежів та вищів закони №76, 77, ухвалені 28.12.2014 року,нічого не змінили.  

 

Нижче наводяться внесені змін до КЗпП (виділені жовтим), нормативна база із піднятої проблеми та  представлені листи Мінсоцпраці з цього питання.

 

Олег Сторчоус.

 

Стаття 24. Укладення трудового договору

Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим:

1) при організованому наборі працівників;

2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;

3) при укладенні контракту;

4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі; 

5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу);

6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;

7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частину четверту виключено

Особі, запрошеній на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між керівниками підприємств, установ, організацій, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров'я.

(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно з Указом
 Президії Верховної Ради Української РСР від 19.05.89 р. N 7543-XI
;
 Законом Української РСР від 20.03.91 р. N 871-XII
;
 
законами України від 15.12.93 р. N 3694-XII,
 від 19.06.97 р. N 374/97-ВР
,
 від 24.12.99 р. N 1356-XIV
,
 від 28.12.2014 р. N 77-VIII)

 

Стаття 48. Трудові книжки

Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.

Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п'яти днів після прийняття на роботу. Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів трудова книжка оформляється не пізніше п'яти днів після початку проходження стажування.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.

(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із
 
законами України від 19.06.97 р. N 374/97-ВР,
 від 24.12.99 р. N 1356-XIV
,
 від 16.01.2003 р. N 429-IV
,
 від 28.12.2014 р. N 77-VIII)

 

Закон «Про зайнятість населення». (редакція статті не змінилась із законом 77)

Стаття 29. Розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності молоді

1. Студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, мають право проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, на умовах, визначених договором про стажування у вільний від навчання час.

 

Метою стажування є набуття досвіду з виконання професійних завдань та обов'язків, удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки, набуття додаткових компетенцій.

 

Порядок укладення договору про стажування та типову форму договору затверджує Кабінет Міністрів України.

Строк стажування за договором не може перевищувати шести місяців.

Запис про проходження стажування роботодавець вносить до трудової книжки.

 

2. Стажування проводиться за індивідуальною програмою під керівництвом працівника підприємства, установи, організації, який має стаж роботи за відповідною професією (спеціальністю) не менш як три роки.

 

3. У разі коли в період стажування особа, зазначена у частині першій цієї статті, виконує професійні роботи, підприємство, організація, установа за всі роботи, виконані відповідно до наданих завдань, здійснює виплату їй заробітної плати згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.

 

4. Робота керівників стажування, призначених з числа працівників підприємства, організації, установи, може оплачуватися підприємством, організацією, установою за рахунок коштів, передбачених на підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів, додатково на строк стажування щомісяця у розмірах не менше 5 відсотків суми основної заробітної плати, яку вони отримують за основним місцем роботи.

 

5. Вищі та професійно-технічні навчальні заклади разом з роботодавцями сприяють студентам і учням у доступі до інформації про можливість стажування.

 

  • Cтажування студентів: як заповнювати трудову книжку
  •  

 (коментар до наказу Мінсоцполітики, Мін’юсту від 08.11.2013 р. № 748/2354/5, далі — Наказ № 748)

Набирає чинності із дня опублікування

На такий документ очікували з початку року. Згаданимнаказом унесли зміни до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58 (далі —Інструкція про ведення трудових книжок). Зміни до неї внесено на виконання вимог абз. 5 ч. 1 ст. 29 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість) та п. 13 Порядку укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2013 р. № 20 (далі — Порядок № 20). Адже ці норми приписують уносити запис про проходження стажування до трудової книжки стажиста, яка за потреби оформлюється згідно із законодавством.

 

Тому Інструкцію про ведення трудових книжок підкоригували, прописавши, що:

  • трудові книжки ведуться на студентів ВНЗ, учнів ПТНЗ, які здобули професію за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник»«молодший спеціаліст»«бакалавр»,«спеціаліст» і продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні та проходять стажування на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності;
  • трудові книжки вперше для них заповнює власник або вповноважений орган не пізніше тижневого строку з дня прийняття на стажування;
  • період роботи студентів та учнів, які мають трудові книжки при проходженні стажування, підтверджується відповідною довідкою із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади та часу роботи. На підставі цих довідок навчальні заклади мають забезпечити внесення записів про стажування згідно з одержаними даними до трудових книжок студентів й учнів. Схоже, тут ідеться про студентів та учнів із денною формою навчання;
  • запис про стажування до трудової книжки студента, учня вносить підприємство(установа, організація), де вони проходили стажування, зазначаючи посаду, період, місце проходження (структурний підрозділ), спеціальність або професію стажиста (підстава — наказ про стажування).
  •  

Як видно з наведених норм, у трудовій книжці необхідно зазначати й посаду та період роботи учня або студента, який проходить стажування. Тому виникає цілком закономірне питання: чи не будуть відносини між студентом (учнем) та підприємством у такому випадку трудовими?

 

Протиріччя криється в самій ст. 29 Закону про зайнятість і в положеннях Порядку № 20. Пояснимо.

По-перше, у ч. 1 ст. 29 Закону про зайнятість йдеться про укладення договору про стажування, а в її ч. 3 — про виплату зарплати згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавоку разі, коли в період стажування особа виконує професійні роботи.

По-друге, тривалість роботи під час стажування не повинна перевищувати тривалості робочого часу, установленого законодавством для відповідної категорії працівників (абз. 2 п. 9 Порядку № 20).

По-третє, стажисту мають надати робоче місце, необхідне обладнання та інструмент,провести інструктаж із охорони працівидати спецодяг, забезпечити медобслуговування в порядку, передбаченому для штатних працівників (п. 7 Типової форми договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженої постановою КМУ від 16.01.2013 р. № 20). Також забороняється залучати стажистів до надурочних робіт і передбачена можливість їхнаправлення лише у відрядження, які по­­в’язані з виконанням індивідуальної програми стажування.

 

Тож вочевидь: якщо стажист обіймає певну посаду зі штатного розпису й за виконану роботу отримує зарплату, то це трудові відносини. Тоді на стажиста поширюються правила внутрішнього розпорядку підприємства та положення колдоговору, а також він має право як застрахована особа на матеріальне забезпечення в разі тимчасової непрацездатності (див. лист Мінсоцполітики від 22.05.2013 р. № 413/039/97-13).

 

Із вищесказаного випливає, що зі студентом, учнем, який проходить стажування, можна укласти строковий трудовий договір. Тоді осіб, які проходять стажування, призначають на посади (професії), визначені Класифікатором професій ДК 003:2010, затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327. Згідно з додатком В до зазначеного Класифікатора, для осіб, які проходять стажування, до назви посади (професії) додають похідне слово «стажист»(для посад професіоналів та фахівців). Крім того, робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, оплачується на загальних підставах (п. 14 постанови Пленуму ВСУ від 24.12.1999 р. № 13).

 

Самі фахівці Державного центру зайнятості в інтернет-ресурсах (хоч і не офіційно) теж висловлюють думку, що зі стажистами можна укладати строкові трудові договори, і тоді на них поширюється трудове законодавство. Тож виходить, що тоді запис до трудової книжки слід заносити не про проходження стажування, а про прийняття на роботу на певний термін на посаду, скажімо, «бухгалтера-стажиста» чи «електромеханіка-стажиста».

 

Таким чином, укладати строкові трудові договори зі студентами (учнями), які проходять стажування, законодавство дозволяло й до внесення змін Наказом № 748 в Інструкцію про ведення трудових книжок.

 

Як нещодавно роз’яснювало Мінсоцполітики, студенти й учні можуть проходити стажування на підприємствах на підставі цивільно-правових договорів про стажування. У цьому випадку роботодавець оплачує виконану стажистом роботу на підставі акта здавання-приймання робіт (див. лист від 22.05.2013 р. № 413/039/97-13). Отже, виходить, якщо зі студентом чи учнем укладено договір про стажування (який по суті є цивільно-правовим договором), підприємство має заповнити на нього трудову книжку. Хоча це суперечить природі цивільно-правових відносин. Адже вони жодним чином не пов’язані з трудовою діяльністю, відомості про яку й заносять до трудової книжки. Таким чином, унесення змін до Інструкції про ведення трудових книжок не зняло створеної законодавцем проблеми.

 

Проте внесення запису до трудової книжки про стажування (так само, як і про навчання у ПТНЗ, ВНЗ, інших навчальних закладах) — це, так би мовити, формальність. Адже якщо трудовий договір не укладався, то стажер не має права на трудові й інші соціальні гарантії, передбачені трудовим законодавством. Так студент, який проходить стажування на підставі договору про стажування (а не трудового договору), не має права на врахування зазначеного періоду до страхового стажу та на матзабезпечення в разі тимчасової непраце­здатності.

 

Слід зазначити, що про серйозні проблеми стосовно реалізації ст. 29 Закону про зайнятість говорилося й у Посланні Президента «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2013 році» від 06.06.2013 р. Проте зняти питання з порядку денного законодавець не поспішає, навпаки, загострює проблему, приймаючи підзаконні акти на реалізацію зазначеної норми. Мінсоцполітики ж у листі від 27.09.2013 р. № 10879/0/14-13/026 повідомило, що воно в курсі проблеми, і питання, пов’язані зі стажуванням студентів та учнів, будуть врегульовані шляхом унесення змін до Закону про зайнятість.

 

Світлана ЛІСТРОВА,

шеф-редактор
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

 

 

 

 

МИНИСТЕРСТВО СОЦИАЛЬНОЙ ПОЛИТИКИ УКРАИНЫ

ПИСЬМО

от 26.02.2013 г. N 279/021/106-13

Департамент рынка труда и занятости Министерства социальной политики Украины на Ваш запрос, поступивший Министру социальной политики Украины Королевской Н. Ю., сообщает.

 

Для создания условий для получения студентами высших, учащимися профессионально-технических учебных заведений в свободное от обучения время опыта практической работы по избранной специальности и содействия их трудоустройству после завершения обучения статьей 29 Закона Украины "О занятости населения" (Закон N 5067-VI) им предоставлена возможность проходить стажировку по профессии (специальности), по которой приобретается образование,на предприятиях, в учреждениях и организациях независимо от формы собственности, вида деятельности и хозяйствования. Положениями данной статьи предусмотрено, что запись о прохождении стажировки работодатель вносит в трудовую книжку.

 

Порядок заключения договора о стажировке студентов высших и учащихся профессионально-технических учебных заведений на предприятиях, в учреждениях и организациях утвержден постановлением Кабинета Министров Украины от 16.01.2013 N 20 (Постанова N 20).

 

Во исполнение пункта 6 "Заключительных и переходных положений" Закона Украины "О занятости населения" (Закон N 5067-VI) Министерством социальной политики Украины разработан проект Закона Украины "О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно приведения их в соответствие с Законом Украины "О занятости населения",которым, в частности, предусматривается внесение изменений в статью 48 Кодекса законов о труде Украины относительно порядка ведения трудовой книжки для студентов высших и учащихся профессионально-технических учебных заведений, которые проходят стажировку на предприятиях, в учреждениях, организациях.

 

На данный момент Министерством социальной политики Украины также разработан проект приказа "О внесении изменений в Инструкцию о порядке ведения трудовых книжек работников", которым определен порядок внесения работодателями в трудовую книжку записи о периоде прохождения стажировки студентов высших и учащихся профессионально-технических учебных заведений на предприятиях, в учреждениях, организациях. Основанием для таких записей будут заключенные договоры о стажировке.

 

Директор Департамента
рынка труда и занятости

М. Лазебная

 

 

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 07.03.2014 р. N 300/039/97-14

Щодо питань стажування

 

Для створення умов для здобуття студентами вищих, учнями професійно-технічних навчальних закладів у вільний від навчання час досвіду з виконання професійних завдань та обов’язків, удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки, набуття додаткових компетенцій, досвіду практичної роботи за обраною спеціальністю та сприяння їх працевлаштуванню після завершення навчання статтею 29 Закону України «Про зайнятість населення» їм надано можливість проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Порядок укладання договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2013 р. N 20.

 

Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та зазначеної постанови Кабінету Міністрів України студенти (учні), які здобули професію (кваліфікацію), можуть проходити стажування на підприємствах, організаціях, установах на підставі договорів про стажування, які передбачають можливість виконання професійних робіт. Роботодавець забезпечує оплату виконаних робіт на підставі акта здавання-приймання робіт. У такому випадку заробітна плата та інші виплати не виплачуються, а також не надаються щорічні відпустки.

 

У разі якщо стажування студента (учня) проводиться з метою набуття ним досвіду практичної роботи, а програма стажування передбачає тільки виконання ним професійних завдань та обов’язків на посаді, що відповідає здобутій професії (кваліфікації), студент (учень) може проходити стажування на підставі строкового трудового договору, укладеного з роботодавцем.

 

Трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (стаття 21 Кодексу законів про працю України).

 

При укладанні трудового договору працівник знаходиться із відповідним суб’єктом у трудових відносинах, у цьому випадку йому виплачується заробітна плата та інші виплати, надаються відпустки в порядку і на умовах, визначених законодавством.

 

Директор Департаменту

М. Шамбір

 

 

 

 

            МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ УКРАЇНИ                      МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ           МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ 
                            Н А К А З 
 N 58 від 29.07.93 р.                 Зареєстровано в Міністерстві 

     м.Київ                           юстиції України 

                                      17 серпня 1993 р. 

                                      за N 110 

 



            Про затвердження Інструкції  про  порядок                ведення трудових книжок працівників 
       { Із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінпраці          N 29 ( z0202-96 ) від 26.03.96                           Наказами Міністерства праці та                                      соціальної політики          N  259/34/5 ( z0555-01 ) від 08.06.2001          N 266/118/5 ( z0840-03 ) від 24.09.2003                Наказами Міністерства соціальної політики          N 748/2354/5 ( z1954-13 ) від 08.11.2013          N 661/1541/5 ( z1174-14 ) від 16.09.2014          N 720/1642/5 ( z1304-14 ) від 06.10.2014 }   
     Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від  27.04.93 

N 301 ( 301-93-п ) "Про трудові книжки працівників "  Міністерство 

праці   України,   Міністерство  юстиції  України  і  Міністерство 

соціального захисту населення України Н А К А З У Ю Т Ь: 



     1. Затвердити   Інструкцію   про   порядок  ведення  трудових 

книжок  працівників, що додається.
{  Пункт  1  із  змінами,  внесеними  згідно з Наказом Мінпраці та соцполітики N 259/34/5 ( z0555-01 ) від 08.06.2001 }
     2. З прийняттям цього наказу Інструкція про  порядок  ведення 

трудових книжок на підприємствах,  в установах і організаціях, яка 

затверджена постановою Держкомпраці  СРСР  від  20.07.74  N 162 (у 

редакції постанови  Держкомпраці  СРСР  від  02.08.85  N 252),  із 

змінами,  що  внесені  постановою Держкомпраці СРСР  від  19.10.90 

N 412, не застосовується. 



 Перший заступник 

 Міністра праці України                            А.П.Сорокін 



 Міністр юстиції України                           В.В.Онопенко 



 Міністр соціального захисту 

 населення України                                  А.В.Єршов 

 



                                      ЗАТВЕРДЖЕНО 

                                      Наказ Міністерства праці 

                                      України, 

                                      Міністерства юстиції 

                                      України, 

                                      Міністерства соціального 

                                      захисту населення України 

                                      29.07.93  N 58 



                                      Зареєстровано в Міністерстві 

                                      юстиції України 

                                      17 серпня 1993 р. 

                                      за N 110 

 



                            ІНСТРУКЦІЯ          про порядок ведення трудових книжок працівників   
         { Назва в редакції Наказу Мінпраці та соцполітики            N 259/34/5 ( z0555-01 ) від 08.06.2001 } 
                      1. Загальні положення 



     1.1. Трудова  книжка  є  основним  документом   про   трудову 

діяльність працівника.
     Трудові  книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на 

підприємстві,  в установі,  організації (далі - підприємство) усіх 

форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі 

осіб,  які  є співвласниками (власниками) підприємств,  селянських 

(фермерських) господарств,  сезонних і тимчасових  працівників,  а 

також  позаштатних  працівників  за  умови,  якщо  вони підлягають 

державному  соціальному  страхуванню.  { Абзац другий пункту 1.1 в 

редакції  Наказу  Мінпраці  та соцполітики N 259/34/5 ( z0555-01 ) 

від 08.06.2001 } 



     {  Абзац  третій  пункту  1.1  виключено  на  підставі Наказу Мінпраці та соцполітики N 259/34/5 ( z0555-01 ) від 08.06.2001 } 
     Трудові   книжки   ведуться   на  студентів  вищих  та  учнів професійно-технічних  навчальних  закладів,  що  здобули  професію (кваліфікацію)  за освітньо-кваліфікаційним рівнем „кваліфікований робітник”,  „молодший  спеціаліст”,  „бакалавр”,  „спеціаліст”  та продовжують   навчатися  на  наступному  освітньо-кваліфікаційному рівні,  які  проходять  стажування  на  підприємстві,  в установі, організації  усіх  форм  власності.  { Пункт 1.1 глави 1 доповнено новим  абзацом  третім  згідно  з  Наказом Міністерства соціальної політики N 748/2354/5 ( z1954-13 ) від 08.11.2013 } 



     На осіб,   які   працюють  за  сумісництвом,  трудові  книжки 

ведуться тільки за місцем основної роботи.
     1.2. Трудові книжки раніше  встановленого  зразка  обміну  не 

підлягають.
     1.3. При   влаштуванні   на   роботу  працівники  зобов'язані 

подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку.
     1.4. Особи,  які вперше шукають роботу і  не  мають  трудової 

книжки,  повинні пред'явити паспорт, диплом або інший документ про 

освіту чи професійну підготовку.  Військовослужбовці, звільнені із 

Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки 

України,  Прикордонних військ України,  Цивільної оборони України, 

Управління   охорони   вищих   посадових  осіб  України  та  інших 

військових  формувань,  створених  відповідно   до   законодавства 

України   (далі   Збройні   Сили   України  та  інші  війська)  та 

військовослужбовці, звільнені із Збройних Сил колишнього Союзу РСР 

і  Збройних  сил  держав  учасниць  СНД,  пред'являють  військовий 

квиток.  Звільнені  з  місця  відбування  кримінального  покарання 

зобов'язані пред'явити довідку про звільнення.
     1.5. Питання,  пов'язані  з порядком ведення трудових книжок, 

їх зберігання,  виготовлення,  постачання  і  обліку,  регулюються 

постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 р.  N 301 

( 301-93-п ) "Про трудові книжки працівників", цією Інструкцією та 

іншими актами законодавства. 



                  2. Заповнення трудових книжок 



     а) загальні вказівки: 



     2.1. Трудові  книжки  і  вкладиші  до  них   заповнюються   у 

відповідних розділах українською і російською мовами.
     2.2.  Заповнення трудової книжки вперше проводиться власником 

або  уповноваженим  ним  органом не пізніше тижневого строку з дня 

прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня 

професійно-технічного  навчального  закладу,  що  здобули професію 

(кваліфікацію)  за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований 

робітник",  "молодший  спеціаліст",  "бакалавр",  "спеціаліст"  та 

продовжують   навчатися  на  наступному  освітньо-кваліфікаційному 

рівні, на стажування. { Абзац перший пункту 2.2 глави 2 в редакції 

Наказу  Міністерства соціальної політики N 748/2354/5 ( z1954-13 ) 

від 08.11.2013 }
     До трудової книжки вносяться:
     відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата 

народження;
     відомості про роботу,  переведення на іншу  постійну  роботу, 

звільнення;
     відомості про нагородження  і  заохочення:  про  нагородження 

державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за 

успіх  у  роботі  та  інші  заохочення   відповідно   до   чинного 

законодавства України;
     відомості про  відкриття,  на   які   видані   дипломи,   про 

використані винаходи   і   раціоналізаторські  пропозиції  та  про 

виплачені у зв'язку з цим винагороди.
     Стягнення до трудової книжки не заносяться.
     2.3. Записи в трудовій книжці при звільненні або  переведенні 

на іншу  роботу  повинні  провадитись  у  точній  відповідності  з 

формулюванням чинного законодавства і з посиланням  на  відповідну 

статтю, пункт закону.
     2.4. Усі  записи  в  трудовій книжці про прийняття на роботу, 

переведення на іншу постійну роботу або звільнення,  а  також  про 

нагороди та  заохочення  вносяться власником або уповноваженим ним 

органом після  видання  наказу  (розпорядження),  але  не  пізніше 

тижневого строку,  а  в  разі  звільнення  -  у  день звільнення і 

повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
     Записи виконуються  арабськими  цифрами   (число   і   місяць 

двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на 

роботу 5 січня 1993 р.,  у графі  2  трудової  книжки  записується 

"05.01.1993".
     Записи виконуються  акуратно,  ручкою  кульковою або з пером, 

чорнилом чорного,  синього або фіолетового кольорів, і завіряються 

печаткою  запис про звільнення, а також відомості про нагородження 

та заохочення.
     2.5. З кожним записом, що заноситься до  трудової  книжки  на 

підставі  наказу  (розпорядження)  про  призначення   на   роботу, 

переведення і  звільнення  власник  або  уповноважений  ним  орган 

зобов'язаний  ознайомити  працівника  під  розписку  в   особистій 

картці (типова відомча форма N П-2, затверджена  наказом  Мінстату 

України від 27 жовтня 1995 року N 277 ( v0277202-95 ), в якій  має 

повторюватися відповідний запис з трудової книжки (вкладиша).
     Міністерства і  відомства за згодою з відповідними галузевими 

профспілками  можуть,  як  виняток,  дозволити  підприємствам,  що 

працюють в  умовах  територіальної  роз'єднаності  (підпорядковані 

структурні підрозділи розташовані на великій відстані),  проводити 

ознайомлення з записами, що внесені до трудової книжки, в заочному 

порядку шляхом   направлення    власникам    книжок    відповідних 

повідомлень з наступною відміткою про це в особистій картці.
{ Пункт 2.5 із змінами, внесеними згідно з  Наказом  Мінпраці N 29 ( z0202-96 ) від 26.03.96 }
     2.6. У  разі виявлення  неправильного  або  неточного  запису 

відомостей про роботу,  переведення а також  про  нагородження  та 

заохочення тощо,    виправлення    виконується    власником    або 

уповноваженим ним органом,  де було  зроблено  відповідний  запис. 

Власник або   уповноважений  ним  орган  за  новим  місцем  роботи 

зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
     2.7. У разі необхідності власник або уповноважений ним  орган 

видає працівникам  на  їх  прохання  завірені  виписки  з трудових 

книжок відомостей про роботу.
     2.8. Якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний 

запис, ліквідоване,  відповідний запис робиться правонаступником і 

засвідчується печаткою,  а в разі його відсутності  -  вищестоящою 

організацією, якій було підпорядковане підприємство, а в разі його 

відсутності -   облархівом,   держархівом   м.Києва,   держархівом 

м.Севастополя і держархівом при Раді Міністрів Криму.
     2.9. Виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу 

роботу,  про  нагородження  та  заохочення  та інші мають повністю 

відповідати оригіналу наказу або розпорядження.
     У разі  втрати наказу чи розпорядження або невідповідності їх 

фактично виконуваній  роботі  виправлення  відомостей  про  роботу 

здійснюється на  основі   інших   документів,   що   підтверджують 

виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці.
     Показання свідків  не  можуть  бути підставою для виправлення 

занесених раніше записів.
     2.10. У  розділі  "Відомості  про  роботу",  "Відомості   про 

нагородження", "Відомості    про   заохочення"   трудової   книжки 

(вкладиша) закреслення раніше внесених неточних  або  неправильних 

записів не допускається.
     У разі необхідності,  наприклад,  зміни запису відомостей про 

роботу після  зазначення  відповідного  порядкового  номеру,  дати 

внесення запису   в   графі  3  пишеться:  "Запис  за  N  таким-то 

недійсний". Прийнятий за такою-то професією (посадою) і у графі  4 

повторюються дата  і  номер  наказу  (розпорядження)  власника або 

уповноваженого ним органу,  запис з якого неправильно внесений  до 

трудової книжки.
     У такому  ж порядку визнається недійсним запис про звільнення 

і переведення  на  іншу  постійну  роботу   у   разі   незаконного 

звільнення або переведення,  установленого органом, який розглядає 

трудові спори,  і  поновлення  на  попередній  роботі  або   зміни 

формулювання причини звільнення.  Наприклад,  пишеться:  "Запис за 

N таким-то є недійсним,  поновлений  на  попередній  роботі".  При 

зміні формулювання   причини   звільнення   пишеться:   "Запис  за 

Nтаким-то  є  недійсним"   звільнений...   і   зазначається   нове 

формулювання.
     У графі 4 в такому  разі  робиться  посилання  на  наказ  про 

поновлення на роботі або зміну формулювання причини звільнення.
     При наявності  в  трудовій  книжці  запису про звільнення або 

переведення на іншу роботу, надалі визнаної недійсною, на прохання 

працівника видається  "Дублікат"  трудової  книжки без внесення до 

неї запису, визнаного недійсним. 



     б) занесення відомостей про працівника: 



     2.11. Відомості про працівника записуються на першій сторінці 

(титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові 

(повністю, без  скорочення  або  заміни  імені  та   по   батькові 

ініціалами) і  дата народження вказуються на підставі паспорту або 

свідоцтва про народження.
     2.12. Після  зазначення  дати  заповнення   трудової   книжки 

працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. 

Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки  підписує  особа, 

відповідальна за видачу трудових книжок,  і після цього  ставиться 

печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше 

заповнювалася трудова книжка.
     2.13. Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по 

батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим 

ним органом за останнім місцем  роботи  на  підставі    документів 

(паспорта, свідоцтва про  народження,  про  шлюб,  про  розірвання 

шлюбу,  про  зміну  прізвища,  ім'я  та  по  батькові  тощо)  і  з 

посиланням на номер і дату цих документів.
     Зазначені зміни  вносяться  на  першій  сторінці  (титульному 

аркуші) трудової книжки.  Однією рискою закреслюється,  наприклад, 

колишнє прізвище  або  ім'я,  по  батькові,  дата   народження   і 

записуються нові  дані  з  посиланням  на  відповідні документи на 

внутрішньому боці  обкладинки  і  завіряються  підписом  керівника 

підприємства або печаткою відділу кадрів. 



     в) внесення відомостей про роботу:
     2.14. У графі 3 розділу "Відомості про роботу"  як  заголовок 

пишеться повне найменування підприємства.
     Під цим заголовком  у  графі  1  ставиться  порядковий  номер 

запису, що  вноситься,  у  графі  2 зазначається дата прийняття на 

роботу.
     У графі  3  пишеться:  Прийнятий або призначений до такого-то 

цеху, відділу,   підрозділу,   на   дільницю,   виробництво"    із 

зазначенням його   конкретного   найменування,   а  також  роботи, 

професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування 

роботи, професії   або   посади   на   яку   прийнятий  працівник, 

виконуються для   робітників   та   службовців    відповідно    до 

найменування  професій  і  посад,  зазначених   у   "Класифікаторі 

професій"  (  v0257217-95,  va257217-95,  vb257217-95  ).  { Абзац 

третій пункту 2.14 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінпраці 

N 29 ( z0202-96 ) від 26.03.96 }
     Якщо працівник має право на  пенсію  за  віком  на  пільгових 

умовах, запис  у  трудовій  книжці  робиться  на  підставі наказу, 

виданого за  результатами  атестації   робочих   місць,   і    має 

відповідати найменуванню   Списків  виробництв,  робіт,  професій, 

посад і   показників,   що   дають   право  на  пільгове  пенсійне 

забезпечення.
     Показники, зазначені у цих Списках обов'язково  повинні  бути 

підтверджені у   карті   оцінки   умов  праці  робочого  місця  за 

результатами атестації і можуть записуватись у дужках.
     Якщо працівнику  в період роботи надається новий розряд, тоді 

про це в установленому порядку робиться відповідний запис.
     Робота за  сумісництвом,  яка   оформлена   в   установленому 

порядку,  в  трудовій книжці зазначається окремим порядком.  Запис 

відомостей про роботу  за  сумісництвом  провадиться  за  бажанням 

працівника власником або уповноваженим ним органом.
     Переведення працівника  на  іншу  постійну  роботу  на тому ж 

підприємстві оформлюється в такому ж порядку,  як  і  прийняття на 

роботу.
     2.15. Якщо  за  час  роботи  працівника  назва   підприємства 

змінюється, то  про це окремим порядком у графі 3 трудової  книжки 

робиться запис:   "Підприємство   таке-то   з   такого-то    числа 

переіменоване на  таке-то",  а  у графі 4 проставляється  підстава 

перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер.
     2.16. Для студентів,  слухачів курсів,  учнів, аспірантів, та 

клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад 

(наукова установа)  вносить  записи про  час  навчання  на  денних 

відділеннях (у  тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів. 

Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової 

установи)  про зарахування на навчання та про відрахування з числа 

студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів.
     Період  роботи  зазначених  студентів,  учнів,  аспірантів та 

клінічних  ординаторів  у  студентських  таборах,  при проходженні 

виробничої    практики    і    при   виконанні   науково-дослідної 

госпдоговірної    тематики    і    при    проходженні   стажування 

підтверджується відповідною довідкою із зазначенням спеціальності, 

кваліфікації,  посади  та  часу  роботи.  На  підставі цих довідок 

навчальні  заклади  (наукові  установи)  забезпечують занесення до 

трудових   книжок   студентів,   учнів,  аспірантів  та  клінічних 

ординаторів   відомостей   про   роботу  та  стажування  згідно  з 

одержаними   даними.  Довідки  зберігаються  в  особистих  справах 

зазначених  осіб,  як  документи суворої звітності. { Абзац другий 

пункту  2.16  глави  2  із  змінами,  внесеними  згідно  з Наказом 

Міністерства  соціальної  політики  N  748/2354/5 ( z1954-13 ) від 

08.11.2013 }
     2.17.  Запис у трудову книжку про стажування студентів вищих, учнів   професійно-технічних   навчальних   закладів,  що  здобули професію   
(кваліфікацію)   за   освітньо-кваліфікаційним   рівнем "кваліфікований   робітник",  "молодший  спеціаліст",  "бакалавр", "спеціаліст"    та    
продовжують    навчатися    на    наступному освітньо-кваліфікаційному    рівні,    вноситься    підприємством, установою,   організацією,   де   
вони  проходили  стажування,  із зазначенням  посади,  періоду  та  місця  проходження (структурний підрозділ)  стажування,  спеціальності (кваліфікації)
 або професії (кваліфікаційного  рівня)  стажиста. Підставою для таких записів є наказ  про  проходження  стажування.
{   Главу   2  доповнено  новим  пунктом  2.17  згідно  з  Наказом Міністерства  соціальної  політики  N  748/2354/5 ( z1954-13 ) від 08.11.2013 }
     2.18. Для   студентів,   учнів,   аспірантів   та   клінічних 

ординаторів, які  раніше  не  працювали та у зв'язку з цим не мали 

трудових книжок,  відомості про роботу в студентських таборах,  на 

виробничій практиці,   а  також  про  виконання  науково-дослідної 

госпдоговірної тематики    на    підставі    довідок     вносяться 

підприємством, де надалі вони будуть працювати.