Пожалуйста, подождите...
13.02.2019 Новини > Роздiл: ІНШІ НОВИНИ Свеські лісівники прокоментували звинувачення Держекоінспекції

     Початок нового року відзначився для Свеських лісівників неприємними сюрпризами.

Одне з кращих підприємств Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства, лідер з будівництва лісових доріг, новатор у питаннях впровадження сучасних машин і механізмів по догляду за лісовими культурами, єдине в області підприємство, де встановлене пелетне виробництво потрапило під обстріл…екологів. Лісівники вважають, що конфлікт підприємства з Державною екологічною інспекцією у Сумській області виник на підставі відсутності врегулювання у законодавстві, а ставлення перевіряючих упередженим, а висновки не обґрунтованими.

 

 

    Відтак, у період з 21 січня по 1 лютого представники Держекоінспекції проводили у лісгоспі планову перевірку, за результатами якої звинуватили лісівників у порушенні вимог природоохоронного законодавства. Конкретніше, у порушеннях під час проведення рубок на території Олинського та Дружбівського лісництв за відсутності висновку оцінки впливу на довкілля та затвердженої у встановленому порядку розрахункової лісосіки і затверджених матеріалів лісовпорядкування на ревізійний період 2019-2028 роки. Шкоду, заподіянудержаві,охоронці її екологічної безпеки обрахували у 5 820 373 грн.З чим Свеські лісівники категорично не погоджуються та готуються відстоювати свої інтереси у судовому порядку.

 

     «До Акту перевірки ми надали свої заперечення з коментованими поясненнями. На даний час припис за результатами перевірки лісгосп так і не отримав, о от громадськість через Інтернет-сайт про наші правопорушення вже поінформована. Тож, маємо намір відстоювати свою позицію», - коментує конфліктну ситуацію директор Свеського лісгоспу Олег Закусило.

 

     Про предмет конфлікту, або… нашу «ментальність»

 

    Нагадаємо деталі, взяті нами з першоджерела:Уході проведення перевірки виявлено, що у порушення вимог п. 21 ч. 2 ст. 3, ч. 4 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п. 4 Додатку до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру», ст. 43, ст. 48, ст. 71 Лісового Кодексу України, ст. 43 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» спеціалістами Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства були виписані лісорубні квитки на проведення суцільних рубок головного користування на 2019 рік державним лісогосподарським підприємствам Сумської області на площі більше 1,0 га за відсутності висновку оцінки впливу на довкілля.

 

Так, перевіркою встановлено, що на території Олинського лісництва ДП «Свеське лісове господарство» за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та ліміту заготівлі деревини в порядку рубки головного користування на 2019 рік, не затверджених матеріалів лісовпорядкування на ревізійний період 2019-2028 рр. на підставі лісорубного квитка Серія СУ ЛРК № 004542 від 03.01.2019 проведені суцільні рубки 208 дерев головного користування у кварталі 15 (виділ 10) на площі 2,9 га та 186 дерев головного користування у кварталі 49 (виділ 28) на площі 1,6 га. На території Дружбівського лісництва ДП «Свеське лісове господарство» також на підставі виданого лісорубного квитка у 2018 році проведена вибіркова санітарна рубка 166 дерев на площі 2,2 га у кварталі 31 виділ 8 (2), яка у встановленому порядку не була запроектована для проведення вибіркової санітарної рубки у 2018 році затвердженими матеріалами лісовпорядкування на ревізійний період, не внесена до затвердженого переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік і про дану рубку не було повідомлено Сумську обласну державну адміністрацію.

 

    Крім того, ДП «Свеське лісове господарство» не отримало у користування затвердженої у встановленому порядку розрахункової лісосіки та затверджених матеріалів лісовпорядкування на ревізійний період 2019-2028 роки. За результатами перевірки розраховано шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства, яка склала 5 820 373 грн.

 

Матеріали перевірки направлені до Управління служби безпеки України в Сумській області. До відома 18 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» № 2059-VІІІ, яким до видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включено, зокрема, усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, і розпочинати провадження зазначеної діяльності без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності заборонено.

 

    Свеські лісівники відстоюють свою позицію

 

   Щодо зазначених висновків впливу на довкілля (ОВД), лісгосп пояснює, що необхідні звіти були надані у Мінприроди у листопаді минулого року. Для підготовки висновків останнім знадобилось два місяці. Підписали Мінприроди висновки з ОВД 25 січня 2019 року та 28 січня – оприлюднили на своєму сайті. То ж висновки були отримані лісгоспом і представлені для інспектуючих до завершення терміну перевірки. Перевірка на це уваги не звернула. Хоча, наскільки зазначені висновки ОВД мають відношення до робіт, які трактуються, як незаконні, питання спірне. Відповідно до діючого законодавства діяльність лісгоспу підлягає п. 2 ст. 17 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» (набув чинності у грудні 2017 року), як суб'єкта господарювання, що отримав рішення про провадження планової діяльності до набрання чинності цим Законом.

 

«Лісорубні квитки, на згадані ділянки РГК, видані на підставі наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 675 від 29.12.2008, який діє згідно п. 6 наказу Міністерства охорони навколишнього середовища України № 38 від 05.02.2007 р. з доповненнями до його відміни (наказу про відміну розрахункової лісосіки не має).

 

Згаданий ревізійний період, який вони датують 2018-2028 роками, не існує. Розпочався він у ДП «Свеський лісгосп», згідно матеріалів базового лісовпорядкування 2008 році та відповідно «Робочих правил з впорядкування лісового фонду України» частина перша, розділ 1, пункт.1,6, пп.1,6,1 триває 20 років. Так як підприємство проводить систематичне безперервне лісовпорядкування, матеріали якого погоджуються в установленому порядку Міністерством природи України, і зазначені ділянки лісу погоджено листом Мін природи від 19.05.2017 року № 574», - говорить директор Свеського лісгоспу Олег Закусило.

 

У 2017-2018 роках у Свеському лісгоспі, як і решті підприємств Сумського ОУЛМГ, проводились планові лісовпорядкувальні роботи. Роботи проводились трьома державними лісовпорядкувальними експедиціями ВО «Укрдержліспроект» у середині ревізійного періоду, в у ході робіт були розроблені проекти організації та розвитку лісового господарства державних підприємств на 2018 та наступні роки.

 

До того часу, поки підприємство не має затверджених всіма відповідними службами матеріалів нового лісовпорядкування (а це, на жаль, має місце бути) його діяльність здійснюється у передбаченому законодавством порядку за затвердженими раніше органами Мінприроди матеріалами безперервного та базового лісовпорядкування.

 

   Питання риторичне

 

   І пару слів про наболіле… Як уже зазначалось, у Державних лісогосподарських підприємствах Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства в 2017-2018 роках проводились планові лісовпорядкувальні роботи, які визначають лісогосподарську діяльність лісгоспів області у період з 2019 по 2029 рік включно.

 

З 1 січня 2019 року лісгоспи мали б працювати за проведеним лісовпорядкуванням, але тривала і необґрунтована в часі процедура отримання необхідних рішень по оцінці впливу на довкілля (ОВД) поставила під загрозу їх роботу у першому кварталі 2019 року, бо завершити оформлення документів вчасно не дала можливості процедура термінів.

 

Відтак, у липні минулого року підприємства отримали сформовані експедиціями матеріали проведеного лісовпорядкування та розпочали процедуру по отриманню висновку з ОВД.

 

І тут почалися питання…. Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» вступив у дію у грудні 2017 року, і механізм його впровадження, на думку лісівників, не відпрацьований.

 

Була написана маса звернень до місцевої, обласної влади, народних депутатів, відповідальних Міністерств та відомств з проханням прискорення терміну розгляду, з вмотивуванням невиправданих ризиків та умови, в яких можуть опинитись лісгоспи, а також загрози, які за цим послідують…Попри все, відповідальні служби на кожен проміжний процедурний момент відводили максимальну кількість часу.

 

Як і передбачає Порядок, відповідно до статті 48 Лісового Кодексу України, всі об'ємні показники, заплановані лісовпорядкуванням, лісгоспи погодили зразу ж після отримання з Сумською обласною державною адміністрацією та Сумською обласною радою і направили на погодження у Міністерство екології та природних ресурсів України.

Наступним етапом для отримання висновку – оприлюднення у засобах масових інформацій необхідних матеріалів, проведення з цього питання громадських слухань та громадських обговорень, і т.д. майже до безкінечності.

 

Громадські слухання на підприємствах управління відбулись 28-30 листопада, на яких не було жодних суттєвих зауважень до діяльності підприємств. У терміни, передбачені законодавством – а це 30 календарних днів! - пройдено громадськіобговорення з даних питань,де також, ніяких зауважень та пропозицій щодо планової діяльностіпідприємствам від громадськості не надходило.

 

Звіти щодо ОВД, представлені підприємством «Консалтинг- СПО», були позитивними. 25 січня 2019 року Мінприроди підписали висновки з ОВД по всіх держлісгоспах області та 28-29 січня оприлюднили їх на своєму сайті. Хоча, якщо слідувати тій же процедурі, але за мінімальними термінами виконання, що теж, при бажанні останніх було б законно і цілком можливо, все це могло бути завершене ще наприкінці грудня 2018 року.

 

Здавалося б, питання завершене? Але знову отримуємо новий «сюрприз»!

 

Після ознайомлення із наданими Мінприродою текстами висновків з ОВД, виявилось, що по чотирьом держлісгоспам області, а саме: Конотопському, Краснопільському, Лебединському та Роменському є ряд безпідставних суттєвих обмежень планової діяльності, що у більшості випадків, по-перше, суперечить діючому законодавству, а саме: заборона рубок головного користування та всіх рубок в межах перспективного проектування об'єктів ПЗФ (природно-заповідного фонду) та заборона рубок головного користування у межах смарагдової мережі, яка фактично не визначена і не існує.

 

По-друге, створює ряд ризиків для підприємств, що ставить під загрозу їх існування взагалі. Якщо порахувати у загальному по області, то внаслідок прописаних обмежень зменшення обсягу від реалізації продукції складе 143,8 млн. грн., через це підприємства будуть змушені провести скорочення 194 працівників, які задіяні в сільській місцевості, що у подальшому призведе до зменшення обсягів сплати податків та зборів на 67 млн. грн., з яких 12,6 млн. грн. спрямовувались до місцевих бюджетів!

 

Наскільки рівноцінні важілі для держави: майже 200 скорочених робочих місць та мінус майже 70 млн. грн.- чи надумана екологічно «небезпечна ситуація» судити не нам. Але факти говорять самі за себе.

 

І знову лісгоспи змушені шукати шляхи вирішення штучно створеної проблеми. А ті, хто запевняє, що діють в інтересах держави та обраховують збитки підприємств, продовжують створювати умови, у яких працювати лісівниками стає просто неможливо.

 

…Свеський лісгосп вже готує позов до суду, Лебединський, Краснопільський, Конотопський і Роменський лісгоспи стукають в усі двері з питанням: Як працювати з такими висновками ОВД? Решта – все ще в очікуванні наказу Мінприроди про затвердження матеріалів лісовпорядкування. ..А час іде…

 

До слова, вся процедура виготовлення матеріалів лісовпорядкування, яка ще так і не завершилась і раніше здійснювалась за кошти державного бюджету, на сьогодні вже вартувала лісгоспам у біля 20 млн. грн. власних коштів.

 

    Тому, хто більший державі шкідник, лісівники, які садять і доглядають ліс незважаючи навіть на такі законодавчі «ребуси», чи інші ?… питання поки що залишається риторичним….

 

Джерело:http://sumylis.gov.ua/pres-sluzhba/novini-lisgospiv/1269-sveski-lisivniki-prokomentuvali-zvinuvachennya-derzhekoinspektsiji.html