Пожалуйста, подождите...
22.05.2013 Відповіді на питання > Роздiл: ВІДПОВІДІ ГРОМАДЯНАМ Відповідь 3 (Який порядок видалення зелених насаджень?))

Який порядок видачі ордеру на видалення зелених насаджень ? Куди слід звернутись, щоб зрубати дерева біля багатоквартирного будинку, що загрожують падінням та заважають проїзду транспорту ?

Згідно п.п.3,4 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», що затверджений Постановою КМУ від 01.08.2006 року № 1045 (надалі – Порядок №1045) видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі-компетентного органу) на підставі ордера.

 

Згідно вимог Порядку №1045, будь-які зацікавлені юридичні чи фізичні особи можуть звернутись з  заявою про видалення зелених насаджень. На практиці така заява довільної форми  подається безпосередньо до відділу/управління/департаменту виконкому міської/ селищної ради чи до дозвільного центру, що діють за принципом  «єдиного вікна». Детальніше про конкретний підрозділ, що здійснює  приймання цих заяв  можна дізнатись  у довідковій службі виконкому міста.  У заяві доречно зазначити причину знесення дерев (сухостійні, загрожують падінню, досягнення деревом вікової межі тощо).  Бажано додавати витяг з генерального плану чи іншої схеми міста, де вказувати які саме дерева, на думку заявника, повинні бути знесені.  

 

Подану заяву розглядає постійно діюча комісія органу місцевого самоврядування, яка визначає стан зелених насаджень, після чого складає в чотирьох примірниках  акт обстеження, запропонованих під знесення. Складений акт подається на погодження до обласного держуправління екології та природних ресурсів (зараз триває процес підпорядкування управлінь ОНПС до структури обласних адміністрації) у триденний строк. Як правило, участь у обстеженні  бере представник держуправління. Голова комісії готує у триденний термін проект відповідного рішення про видалення зелених насаджень. Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень. У низці випадків заявник має сплатити відновну вартість зелених насаджень, що підлягають видаленню. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган (як правило відділ/управління/департамент житлово-комунального господарства виконкому міської, селищної ради) видає не пізніше наступного дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості.     

 

Винятки щодо одержання ордеру  стосуються видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об’єкті благоустрою, що доглядається балансоутримувачем (тобто уповноважена органом влади організація, підприємство, які відповідають за утримання визначеного об’єкту благоустрою: парку, скверу, саду тощо). Втім, складання та погодження  акту обстеження  залишається  обов’язковим. Виключення складають випадки ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан насаджень загрожує життю, здоров’ю.     

    

На прибудинкових територіях утриманням зелених насаджень займаються організації-балансоутримувачі (як правило – комунальні підприємства, житлово-експлуатаційні управління тощо), які можуть на договірних умовах залучати для видалення дерев спеціалізовані підприємства зеленого господарства.    

 

Підкреслюємо, що згідно закону громадяни не можуть самостійно (без дозволу) проводити будь-які рубки дерев як в межах населених пунктів, так і в лісах. Виключення складають випадки, коли дерева проростають на земельних ділянках (в тому числі – присадибних), що належать громадянам на праві приватної власності. (ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», п. 10 Порядку № 1045) Підтвердженням права приватної власності на земельну ділянку є один з  правовстановлюючих документів, що наведені у  ст. 126 ЗКУ

 

Олег Сторчоус