Пожалуйста, подождите...
05.04.2013 Роздiл: Новини Затверджено регламент роботи Міністерства доходів і зборів

19 березня 2013
Вчора президент Віктор Янукович визначив основні функції та повноваження Міністерства доходів і зборів, створеного ще в кінці минулого року. Відомство не тільки об'єднало функції Державної податкової служби та Держмитниці у сфері адміністрування податків і зборів, але і почне контролювати сплату єдиного соціального внеску, пише газета «Комерсант». До реалізації політики у сфері державних закупівель нове міністерство глава держави не допустив. Податкова міліція залишиться у складі Міндоходов, але тимчасово. Щоб міністерство повноцінно запрацювало, необхідно оперативно вирішувати кадрові питання і переглядати законодавство, вважають експерти.

Через три місяці після оголошення про початок реорганізації Державної податкової служби (ДПС) і Держмитниці президент Віктор Янукович указом N141 затвердив положення про Міністерство доходів і зборів. Це основоположний документ, без якого неможливо затвердити структуру відомства та налагодити повноцінну роботу, заявили "Комерсант'" в ДПС. Положення знаходилося на узгодженні в глави держави з січня, а його підписання затягнулося через підготовки національного плану дій на 2013 рік. Крім того, до кінця "не була зрозуміла позиція по створенню фінансової поліції", додав співрозмовник видання в ДПС. "Робота з об'єднання двох мегавідомств в одне була проведена колосальна, люди працювали по 10 годин на добу", - сказало "Комерсанту" джерело в адміністрації президента.

Підрозділи податкової міліції будуть працювати в складі Міндоходов та його територіальних представництв, але тимчасово - до консолідації правоохоронних функцій з контролю за держфінансами в одній структурі. Серед основних завдань - отримання інформації про кримінальні правопорушення у сфері оподаткування, митної та бюджетної політики і реагування на них за допомогою оперативно-розшукової діяльності та досудових розслідувань. Для виявлення порушників чиновники міністерства будуть встановлювати місцезнаходження платників, опитувати їх засновників та посадових осіб. У первинному проекті положення цього пункту не було.

Головною зброєю в боротьбі з мінімізацією податків стануть інтелект слідчих та інформаційні технології, вважає міністр Олександр Клименко. "Збір доказів, проведення експертиз, правова оцінка порушень можуть і повинні проводитися дистанційно. Тож наступний крок - переорієнтація податкової міліції на ризикоорієнтованих систему", - сказав він. Кадровий склад підрозділу скоротять.

Міністерство сконцентрує всі функції, які були у податківців і митників. Крім контролю над правильністю нарахування та сплати податків і зборів, розрахунками в іноземній валюті і готівковими розрахунками, додержанням ліцензійних умов, розробкою прогнозних показників доходів бюджету, в міністерстві хотіли отримати право формування та реалізації політики в сфері держзакупівель. Вони також хотіли самостійно, без взаємодії з іншими правоохоронними органами, проводити заходи щодо виявлення контрабанди наркотиків, психотропних речовин і прекурсорів, а в рамках міжнародного співробітництва - направляти представників Міндоходов в дипломатичні служби. Податківці також хотіли отримати право координувати роботу сільських, селищних і міських рад щодо встановлення місцевих податків і зборів. Однак президент виключив ці пункти, але вписав новий: здійснення попереднього документального санітарно-епідеміологічного, ветеринарного, фітосанітарного, екологічного контролю при проходженні через кордон. Нагадаємо, Держмитниця не мала права пропускати вантаж без дозволів даних служб, що ускладнювало оформлення товарів.

Отримати право адмініструвати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) буде складніше, оскільки, за твердженням джерела видання в ДПС, Пенсійного фонду саботує передачу інформації. Раніше планувалася передача всіх даних про застрахованих системою пенсійного забезпечення до 1 квітня. Згідно з указом президента, фонд замість збору та ведення обліку ЄСВ залишить за собою лише право персоніфікованого обліку. Заступник голови правління Пенсійного фонду Валентина Нікітенко пояснює, що без затвердженого порядку передачі інформації фонд нічого не може зробити, а, крім того, право адміністрування ЄСВ повинен законодавчо закріпити за Міндоходов парламент. "Нам неважливо, скільки зберуть ЄСВ, нам необхідно знати, з якої суми сплачено страхові внески, щоб ми могли призначати пенсії", - каже пані Нікітенко. До квітня врегулювати питання передачі інформації навряд чи вдасться, зазначають у податковій службі.

У міністра Олександра Клименка, згідно з указом, буде три заступники, при цьому посаду одного з них буде вводитися по необхідності "для здійснення окремих завдань за рішенням президента". "Хто це, поки невідомо, оскільки Олександр Клименко ще не визначився з кандидатурами і не вніс їх на розгляд Кабміну", - заявив "Комерсант" співрозмовник в адміністрації президента. У ДПС відмовилися назвати основних претендентів. Раніше "Комерсант" повідомляв про кандидатури Андрія Ігнатова та Андрія Головача, які є заступниками голови ДПС, а також Степана Дериволкова, замглави Держмитниці. За словами співрозмовника "Комерсанту" в центральному апараті ДПС, міністерство вже в середу готове працевлаштувати 30% необхідних кадрів (близько 800 чиновників). До підписання положення Міндоходов розробило тимчасову структуру та штатний розпис. Вони передбачають роботу 24 департаментів з чисельністю понад 2,7 тис. чоловік.

На думку експертів, питання кадрового забезпечення міністерства - пріоритетний. За словами глави податково-юридичної практики аудиторської компанії Ernst & Young Володимира Котенка, від ефективності чиновників буде залежати можливість реформування податкової та митної служб. "Якщо кадри не будуть відповідати вимогам часу, то на керівництво міністерства ляже подвійне навантаження", - вважає він. Президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко додає, що від оперативного формування центрального апарату міністерства (регіональні підрозділи будуть працювати, як і раніше) залежить якісне та швидке внесення змін до законодавства. "А виправляти необхідна величезна кількість законів. Наприклад, бухобліком у нас займається Мінфін, а податковим результатом - Міндоходов. І так по багатьох пунктах. Тож протягом року, особливо, враховуючи, як працює Рада, будемо виправляти нестиковки", - пояснює пан Рубаненко . Хоча, на його думку, було б логічніше об'єднати ДПС та Держмитницю в структурі Мінфіну.

Джерело - http://www.uspp.org.ua