Пожалуйста, подождите...
05.04.2022 Роздiл: Корисне Майно юрособи забрали на потреби оборони: що з обліком та податками

Майно юрособи забрали на потреби оборони: що з обліком та податками

Примусове відчуження майна vs Вилучення майна

Під час примусового відчуження майна держава позбавляє власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності. Головна умова примусового відчуження — попереднє або наступне повне відшкодування вартості майна.

У разі вилучення майна держава позбавляє державні підприємства, державні господарські об’єднання права господарського відання або оперативного управління індивідуально визначеним державним майном в умовах правового режиму воєнного стану. Тобто вилучають майно без відшкодування його вартості власникові (ст. 1, 3 Закону № 4765).

Коли власникові повертають примусово відчужене майно, за яке він отримав відшкодування, власник поновлює право власності на майно та повертає грошову суму або річ, яку одержав у зв’язку з реквізицією, з вирахуванням розумної плати за використання цього майна (ст. 353 Цивільного кодексу України).

Хто ухвалює рішення про відчуження/вилучення майна

Рішення про примусове відчуження/вилучення майна ухвалює військове командування за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом місцевої ради. У районах бойових дій рішення про відчуження/ вилучення майна ухвалює військове командування без погодження з органами влади (ст. 4 Закону № 4765).

Рішення про передачу комунального майна у державну власність ухвалюють:

  • сільські, селищні, міські, районні у містах ради — щодо майна, що є власністю територіальних громад;
  • районні, обласні ради — щодо майна — спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, які перебувають в управлінні районних, обласних рад.

Якщо органи місцевого самоврядування не мають можливості ухвалити рішення про передачу, його ухвалюють сільські, селищні, міські голови, голови районних у місті, районних, обласних рад або секретарі, заступники голів відповідних рад із наступним його затвердженням відповідною радою (ст. 6 Закону № 4765).

Як задокументувати відчуження/вилучення майна та оцінити його

Форму Акта про примусове відчуження або вилучення майна (далі — Акт) визначив уряд у Постанові № 9982. Бланк Акта виготовляють за єдиним зразком, що затверджує Кабмін. Зразок заповнення Акта — у Додатку.

Акт складіть за участю власника майна чи його представника або без їх участі, якщо вони відсутні під час передачі майна військовим. До Акта додайте документ із висновком про вартість майна на дату його оцінки (ст. 7 Закону № 4765).

До оцінки майна залучіть суб’єкта оціночної діяльності відповідно до вимог Закону № 2658. Коли неможливо запросити експерта-оцінювача, оцінку проведуть органи держвлади / органи місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. За відмови або відсутності власника майна органи влади оцінять майно самостійно (ст. 8 Закону № 4765). Витрати на оцінку несе військове командування, орган влади, що ухвалив рішення про відчуження/вилучення майна, за рахунок коштів держбюджету.

Як обліковувати й оподатковувати вилучене майно


бухоблік

Вилучене майно не списуйте з балансу. Продовжуйте його обліковувати, оскільки після припинення режиму воєнного стану майно повернуть власникові. Законодавство також не містить обов’язку виводити з експлуатації основні засоби.

Вилучення майна оформте записами на рахунках аналітичного обліку. Для цього введіть додатковий субрахунок 10 «Основні засоби»/Вилучені державою. Оформте проведення: Д-т 103, 104, 105/Вилучені державою — К-т 103 «Будівлі і споруди», 104 «Машини та обладнання», 105 «Транспортні засоби» (на первісну вартість) та Д-т 131 «Знос основних засобів» — К-т 131/Вилучені державою (на суму накопиченої амортизації).

В інвентарній картці обліку основних засобів зробіть позначку про вилучення об’єкта на підставі Акта приймання-передачі військовому командуванню. Протягом дії режиму воєнного стану продовжуйте нараховувати амортизацію в бухобліку. Включіть амортвідрахування до інших витрат згідно з пунтом 29 НП(С)БО 16 «Витрати»: Д-т 977 «Інші витрати звичайної діяльності» — К-т 131/Вилучені державою.

податок на прибуток та ПДВ

У податково-прибутковому обліку контролери найімовірніше заперечуватимуть проти зарахування амортизації вилучених основних засобів у зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Як правило, податківці прикриваються невиробничим статусом основних засобів та заперечують проти зменшення фінрезультату на суму податкової амортизації згідно з пунктом 138.2 Податкового кодексу України (ПК). Тож високодохідним платникам податку на прибуток варто отримати індивідуальну податкову консультацію або дочекатися офіційних роз’яснень фіскалів.

Тимчасово, із 24 лютого 2022 року і протягом дії режиму воєнного стану не вважають використаними платником податку в не оподаткованих ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю, товари, придбані в оподатковуваних ПДВ операціях та передані у державну чи комунальну власність, у т. ч. на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України під час дії воєнного стану. 

Не є постачанням товарів і послуг випадки, коли товари та послуги передають/надають Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. До таких операцій норми пункту 198.5 ПК не застосовують (п. 32-1 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). Отже, наразі операцію вилучення майна не оподатковуйте ПДВ. 

Як обліковувати й оподатковувати примусово відчужене майно й отриману компенсацію

бухоблік

Примусово відчужене майно держава не повертатиме, тому спишіть основні засоби з балансу. Примусове відчуження передбачає попереднє або наступне відшкодування повної вартості майна, тому проведіть операцію як вибуття із наступною компенсацією вартості. На підставі Акта складіть акт списання основних засобів. В інвентарній картці обліку основних засобів зробіть запис про вибуття активів.

Спишіть із балансу суму накопиченої амортизації об’єкта. Залишкову вартість вилучених основних засобів включіть до інших витрат за дебетом субрахунку 976 «Списання необоротних активів».

Попереднє відшкодування вартості майна проводить військове командування або орган, що ухвалив рішення про відчуження до підписання Акта. Наступне відшкодування вартості відчуженого майна юрособа зможете отримати протягом п’яти наступних бюджетних періодів після скасування режиму воєнного стану (ст. 10 Закону № 4765).

Щоб отримати наступну компенсацію вартості примусово відчуженого майна, подайте заяву до військкомісаріату за місцем відчуження майна. Додайте до заяви Акт та висновок про його вартість (п. 2 Постанови № 998).

Заяву про виплату наступної повної компенсації за примусово відчужене майно військкомісаріат зобов’язаний розглянути протягом 10 робочих днів із дати її подання. Відмовитися приймати і розглядати заяви власників майна військкомісаріати не мають права!

Отримати компенсацію зможете на підставі висновку про здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану. На підставі висновку складіть бухдовідку з обов’язковими реквізитами первинного документа. На суму належної суми компенсації вартості основних засобів визнайте дохід згідно з пунктом 7 НП(С)БО 15 «Дохід» і проведіть за кредитом субрахунку 715 «Штрафи, пені, неустойки».

 

Під час воєнного стану у підприємства примусово вилучили вантажний автомобіль:
– первісна вартість — 750 000,00 грн;
– накопичена амортизація — 130 000,00 грн;
– сума наступного повного відшкодування вартості авто — 635 000,00 грн.
Відшкодування з держбюджету підлягає отриманню протягом наступного року.
№ з/п Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн
Д-т К-т
1 Списали накопичену амортизацію відчуженого авто 131 105 130 000,00
2 Списали балансову (залишкову) вартість відчуженого авто (750 000,00 грн – 130 000,00 грн) 976 105 620 000,00
3 Нарахували дохід від наступної повної суми компенсації відчуженого авто 375 715 635 000,00

податок на прибуток та ПДВ

Платники податку на прибуток, які не коригують фінрезультат на податкові різниці, покажуть примусове відчуження основних засобів за правилами бухобліку. Для високодохідних прибутківцев відчуження товарів на користь ЗСУ та підрозділів територіальної оборони без попереднього або наступного відшкодування їх вартості не вважають операціями реалізації з метою оподаткування (п. 69.5 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). 

Чи застосовувати ліквідаційні або продажні податкові різниці згідно з пунктами 138.1 та 138.2 ПК за примусово відчуженими активами, залежить від перспектив одержання компенсації вартості майна. Тому чекаємо на додаткові роз’яснення від контролерів. 

Ліквідація основних засобів відповідає визначенню постачання згідно з підпунктом 14.1.191 ПК. Тож у загальному випадку списання основних засобів оподатковують ПДВ згідно з пунктом 189.9 ПК. Але примусове відчуження основних засобів для потреб оборони проводять без згоди платника, тож ПДВ-зобов’язання нараховувати не потрібно. Вимушену ліквідацію основних засобів підтвердять акт списання основних засобів і сертифікат Торгово-промислової палати України про факт настання обставин непереборної сили (форс-мажору). Не підлягатиме оподаткуванню згідно з пунктом 188.1 ПК і сума отриманої компенсації, якщо буде оформлена як відшкодування заподіяної платникові шкоди. 

 

Джерело: egolovbuh.mcfr.ua , автор Олена Озерова