Пожалуйста, подождите...
11.06.2013 Коментарі та роз’яснення > Роздiл: ІНШІ Все первичные документы должны составляться на государственном языке

С целью уведомления о применении языков при составлении первичных документов Минфин в письме от 05.04.2013 г. № 31-08410-07-27/10841 отметил, что ч. 1 ст. 4 Закона «Об основах государственной языковой политики» (далее - Закон) закреплено, что основы государственной языковой политики определяются Конституцией Украины, а порядок применения языков в Украине - исключительно данным Законом, из норм которого должны исходить другие правовые акты, устанавливающие особенности использования языков в разных сферах общественной жизни.

 

В соответствии со ст. 6 Закона государственным языком Украины является украинский язык, который обязательно применяется на всей территории Украины при осуществлении полномочий органами законодательной, исполнительной и судебной власти, в международных договорах, в учебном процессе в учебных заведениях в пределах и порядке, определенных данным Законом.

 

В свою очередь, ч. 7 ст. 7 Закона установлено, что в пределах территории, на которой распространен региональный язык или язык меньшинства, осуществление мероприятий относительно развития, использования и защиты регионального языка или языка меньшинства, предусмотренных данным Законом, обязательно для местных органов государственной власти, органов местного самоуправления, объединений граждан, учреждений, организаций, предприятий, их должностных и служебных лиц, а также граждан - субъектов предпринимательской деятельности и физических лиц.

 

В соответствии с пунктом 1.3 Положения о документальном обеспечении записей в бухгалтерском учете все первичные документы, учетные регистры и бухгалтерская отчетность должны составляться на украинском языке. Наряду с украинским может применяться другой язык в порядке, определенном законодательством.

 

Ниже приводится текст письма -

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 05.04.2013 р. N 31-08410-07-27/10841

Міністерство фінансів України відповідно до листа Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 27.03.2013 р. N 04-30/10-329 розглянуло звернення щодо застосування мов при складанні первинних документів і повідомляє.

 

Частиною першою статті 4 Закону України "Про засади державної мовної політики" (далі - Закон) закріплено, що основи державної мовної політики визначаються Конституцією України, а порядок застосування мов в Україні - виключно цим Законом, з норм якого мають виходити інші правові акти, що визначають особливості використання мов в різних сферах суспільного життя.

 

Статтею 1 Закону визначено, що державна мова - це закріплена законодавством мова, вживання якої обов’язкове в органах державного управління та діловодства, установах і організаціях, на підприємствах, у державних закладах освіти, науки, культури, в сферах зв'язку та інформатики і тощо. При цьому регіональна мова або мова меншини - це мова, яка традиційно використовується в межах певної території держави громадянами цієї держави, складовими групи, яка за своєю чисельністю менша, ніж решта населення цієї держави, та/або відрізняється від офіційної мови (мов) цієї держави.

 

Відповідно до статті 6 Закону державною мовою України є українська мова.

 

Українська мова як державна мова обов'язково застосовується на всій території України при здійсненні повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, у міжнародних договорах, у навчальному процесі в навчальних закладах в межах і порядку, що визначаються цим Законом. Держава сприяє використанню державної мови в засобах масової інформації, науці, культурі, інших сферах суспільного життя.

 

Обов'язковість застосування державної мови чи сприяння її використанню у тій чи інший сфері суспільного життя не повинні тлумачитися як заперечення або применшення права на користування регіональними мовами або мовами меншин у відповідній сфері та на територіях поширення.

 

Відповідно до частини шостої статті 7 Закону регіональна мова або мова меншини (мови) використовується на відповідній території України в роботі місцевих органів державної влади, органів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, застосовується і вивчається в державних і комунальних навчальних закладах, а також використовується в інших сферах суспільного життя в межах і порядку, що визначаються цим Законом.

 

Частиною сьомою статті 7 Закону встановлено, що в межах території, на якій поширена регіональна мова або мова меншини, здійснення заходів щодо розвитку, використання і захисту регіональної мови або мови меншини, передбачених цим Законом, є обов'язковим для місцевих органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, установ, організацій, підприємств, їх посадових і службових осіб, а також громадян - суб'єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб.

 

Відповідно до пункту 1.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за N 168/704, всі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність повинні складатися українською мовою. Поряд з українською мовою може застосовуватися інша мова у порядку, визначеному законодавством.

 

Надання оцінки правомірності дій контролюючих органів до повноважень Міністерства фінансів України, визначеним Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 р. N 446, не відноситься.

 

Перший заступник Міністра

А. Мярковський