Пожалуйста, подождите...
07.08.2013 Відповіді на питання > Роздiл: ВІДПОВІДІ ЛІСІВНИКАМ Питання 3: Чи може майстер лісу бути орендарем ставка не порушуючи вимоги антикорупційного законодавства

Питання 3: Чи має нести відповідальність за ,,Законом про корупцію" майстер лісу, якщо він орендує ставок для риборозведення в особистих цілях? Чи являється оренда ставка підприємницькою діяльністю?

Дякую! Віра.

Відповідь: Шановна пані Віра ! У Вашому питанні не вказано, чи працює  вказаний майстер лісу на підприємстві сфери управління ДАЛР України. Якщо так, то його посада  відноситься до державної лісової охорони.  Із запитання також слідує, що він є орендатором , тобто уклав із райдержадміністрацією (якщо ставок за межами населеного пункту) договір оренди водного об’єкта як «звичайна» фізична особа (не підприємець) для особистого риборозведення (тобто цілей, не пов’язаних із підприємницькою діяльністю). Отже, існують побоювання, що майстра лісу притягнуть до відповідальності за те, що оренда ним ставка для   риборозведення  є підприємницькою діяльністю.

 

    Загалом, Стаття 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (надалі – Закон про корупцію) заборонила  державним службовцям  та іншим посадовим особам  органів влади  (особам, переліченим  у п. 1 частини першої  ст. 4 вказаного Закону)    займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю.

 

    Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України.

 

    Щоб притягнути до адміністративної відповідальності цього лісівника  за вчинення корупційного правопорушення, передбачене ст. 172-4 КУпАП (Порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності) правоохоронцям потрібно довести як мінімум,  два ключових  юридичних  факти:

  1. Майстер лісу займається підприємницькою діяльністю або іншою оплачуваною діяльністю яка виявляється в тому, що він взяв в оренду ставок та вирощує рибу з метою одержання прибутку.
  2. Майстер лісу підприємства сфери управління ДАЛР України є суб’єктом відповідальності, вказаним у п.п «ж» пункту 1 частини 1 статті 4 Закону про корупцію.

 

Стосовно першого пункту: У нашому  випадку майстер  взяв в оренду ставок для риборозведення. Отже, для складання протоколу за ст. 172-4 КУпАП необхідно зібрати докази того,  що  риборозведення, яким він займається,  носить  ознаки підприємницької або іншої оплачуваної діяльності. Такими доказами можуть бути:

а.) Дані, вказані у договорах, дозволах, заявках інших документах, які він отримав при оформленні договору та дозвільно-погоджувальної документації.   Тому до речі,  раджу  перевірити всю оформлену документацію на оренду ставка (дозволи на спецводокористання, водогосподарський паспорт, правила водокористування та ін.)  Якщо в документах  буде вказано, що орендар отримує водний об’єкт для комерційного використання, то правоохоронці можуть знайти правові підстави для доведення факту комерційного використання.

 

б.)  Документи, які свідчать про те, що він продає або іншим чином, на комерційній основі її відчужує вирощену рибу  третім особам. Наприклад, товарні накладні з  його підписом, прізвище в якості продавця, укладені договори купівлі –продажу тощо

 

в.) Пояснення свідків. Як докази у справах, «голі» свідчення громадян  про те, що певна особа займається підприємницькою діяльністю, будучи державним службовцем, приймаються судами не часто. Однак на це також слід зважувати.    В решті, щоб довести факт зайняття підприємницької діяльності громадянином слід довести її систематичний характер, адже  на це прямо вказано в законі. 

Звісно, у такому випадку завданням  майстра лісу є доказування правоохоронцям, що риборозведенням він займається виключно для задоволення власних потреб,   отриману товарну рибу  нікому не реалізує, а з вирощені тони карасів щорічно консервує для власного споживання.  

 

Стосовно другого пункту:  Питання про те, чи відноситься майстер лісу державного лісогосподарського підприємства сфери ДАЛР України до суб’єктів відповідальності, є досить суперечливим. По суті, це є предметом окремої статті. Якщо казати стисло:  Посадовці держлісохорони держлісгоспів сфери управління  ДАЛР хоча і наділені владними повноваженнями, проте  мають лише номінальний  правовий статус співробітників правоохоронних органів. Фактично ж ці особи  перебувають у трудових відносинах з суб’єктом підприємницької діяльності, що займається виробничою діяльністю на підставі статуту (ст. 74 Господарського кодексу України). Відповідно, працівники державних підприємств  не можуть бути  державними службовцями, присвоєння категорій та рангів для них закон  не передбачає. Отже,  статус правоохоронців  відображає тільки загальні соціальні та юридичні гарантії, що надаються  державою більшості правозастосовчих органів  для виконання покладених на них завдань.

 

Таким чином, посадові особи державної лісової охорони держлісгоспів, на нашу думку, не можуть відноситись до  посадових (службових) осіб «інших  державних органів», а тому не є суб’єктами відповідальності за корупційні правопорушення, визначені п.п «ж» п.1 ч.1 ст. 4 Закону про корупцію. Втім, враховуючи   двозначність правових норм, що регулюють статус держлісохорони, та існуючу судову практику, описане  питання   залишається відкритим.

 

Отже, якщо майстра лісу визнають суб’єктом корупційного правопорушення, передбаченим п.п «ж» п.1 ч.1 ст. 4 Закону про корупцію, то йому прийдеться доведеться сперечатись із правоохоронцями та доводити протилежне у суді. З  огляду на різноманітну судову практику –  не факт, що йому це вдасться.    

 

Чи являється оренда ставка підприємницькою діяльністю ?

      Згідно з п. 1 Порядку користування землями водного фонду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 р. № 502,  порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

 

      Згідно ст. 1 Закону України «Про оренду земель», оренда землі  -  це  засноване  на  договорі  строкове платне володіння і
користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. 

 

    Відповідно до ст. 51 ВК України у користування на умовах оренди водні об'єкти (їх частини) місцевого значення та ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, можуть надаватися водокористувачам лише для  риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях. Згідно ст. 48 Водного кодексу (ВК), спеціальне водокористування здійснюється юридичними та фізичними особами в тому числі, - для рибогосподарських потреб.

 

    Оренда ставка (тобто водного об’єкта, де суміщені водне плесо та земельна ділянка під ним) – це лише одна із форм землекористування, яка з огляду на свою специфіку та сумісність із водним законодавством,  здійснюється на умовах спеціального водокористування. Тобто при передачі в оренду земельної ділянки  водного фонду закон не зобов’язує орендаря мати реєстрацію приватним підприємцем і отримувати водойму виключно для комерційного використання. За земельним законодавством, будь-який дієздатний громадянин може взяти в оренду ставок для оздоровчих потреб, тобто без будь-якої матеріальної мети.

 

Автор - Олег Сторчоус.    .