Пожалуйста, подождите...
28.09.2013 Статті > Роздiл: ІНШІ З 2009 року самовільне водокористування подорожчало у 100 разів

Зміна формули для розрахунку завданих збитків самовільним водокористуванням

Вченні стверджують, що в недалекому майбутньому найціннішим природним ресурсом стане прісна вода. Однак схоже, що для декого з нас ці часи вже настали, принаймні, для тих, кого спіймали на самовільному водокористуванні.


Найсвіжіший приклад, прямо з офіційного сайту Мінприроди України. У період з 30 січня по 05 лютого 2010 року спецпідрозділами Мінприроди за самовільне водокористування підземними водами було нараховано наступні суми збитків:


-ДП СОК “Протон” - 1 млн. 493 тис. 845 грн. Матеріали передано до Тульчинського РВ ГУМВС України у Вінницькій області.
- Немировському управлінню газового господарства - 137 тис. 269 грн. Матеріали передано до прокуратури Вінницької області. ДП
- "Сільсервіс" - 112 тис. 776 грн. Матеріали передано до прокуратури Вінницької області.
- КП “Мурованокуриловецьке комунальне підприємство” - 348 тис. 786 грн. Матеріали передано до прокуратури Вінницької області.
- Кіровоградській обласній лікарні - 77 тис. 430 грн. ФГ “Обрій” - 123 тис. 677 грн. Готуються матеріали для передачі в прокуратуру Яворівського району.
- Шишацькій дільниці комунального підприємства - 51 тис. 769 грн.
- Дружбівському комбінату комунальних підприємств - 209 тис. 412 грн. Матеріали для подальшого реагування направлено до управління СБУ у Тернопільській області.
А разом ці кілька підприємства (на переконання держекоінспекції) завдали збитків державі аж на 2,5 млн. грн.



Звідки ж такі цифри? Адже ще не так давно, багато хто з керівників підприємств стверджував, що легше регулярно сплачувати штрафи, аніж оформляти дозвільні документи.


А вся справа у зміні формули для розрахунку завданих збитків самовільним водокористуванням. Так, 20 липня 2009р. було видано Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 “Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”.



В розділі IX цієї Методики наводиться наступна формула розрахунку збитків завданих самовільним водокористуванням:

З сам = 100 х W х Тар,

де W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, куб.м;

Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, грн/куб.м, що діє в регіоні на момент виявлення порушення.

Ну а 100 - це власне, коефіцієнт, що застосовується згідно нової методики.



Для порівняння, у попередній методиці від 1995р., такий коефіцієнт взагалі був відсутній, а сума завданих самовільним водокористуванням збитків дорівнювала вартості видобутої води. Тепер же розмір збитків за самовільне водокористування збільшено в 100 разів.


Спробуємо підрахувати в яку суму сьогодні може обійтись самовільне забір підземних вод.



Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 18 травня 1999р. №836 “Про затвердження нормативів збору за спеціальне водокористування" норматив збору за спеціальне водокористування у Вінницькій області складає 16,12 копійок за куб.м. (0,1612 грн./куб.м).


Таким чином:

1 куб.м. самовільно видобутої підземної води у Вінницькій області обійдеться в (1 х 0,1612 х 100) - 16,12 грн.



Дорожче всього самовільне водокористування обійдеться у Луганській та Миколаївській областях (по 21.16 грн. за куб.м.), а також в деяких районах Івано-Франківської області (по 25 грн. за куб.м.). Найдешевше порушувати в Закарпатті ( всього 12.58 грн. за куб.м.) та в деяких районах Чернігівської області (по 11,08 грн. за куб.м.).



Однак, якщо самовільно видобута вода йде на виготовлення напоїв (так званий промисловий розлив), то норматив встановлюється у розмірі 2 грн. за куб.м. Тому збитки від таких порушників можуть оцінити в розмірі 200 грн. за куб.м.



Таким чином, аби заробити на відкриття карної справи достатньо буде самовільно добути зі свердловини в Закарпатті близько 3 тис.куб.м. води, а в Луганську і Миколаєві, вистачить і 2 тис.куб.м. Або ж розлити трохи більше сотні тисяч півторалітрових пляшок газованої води із “незаконної” свердловини.



На щастя, для наших горе-підприємців, у багатьох випадках державні інспектори при проведенні перевірок та нарахуванні збитків допускають стільки порушень, що такі збитки цілком можуть бути оспорені в судах.

 

Джерело - Пласт