Пожалуйста, подождите...
10.12.2021 Новини > Роздiл: НОВИНИ ЗАКОНОДАВСТВА З 10 грудня буде заборонено безкоштовне поширення пластикових пакетів в магазинах: чи готовий бізнес?

З 10 грудня буде заборонено безкоштовне поширення пластикових пакетів в магазинах: чи готовий бізнес?

 

 

Завтра, 10 грудня, вводиться в дію Закон № 1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». А саме починає діяти перший етап обмежень. Про це нагадали у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів.

 

Зокрема, у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Окрім біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м'яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції.

 

Наступним кроком для України має стати обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання.

 

Нагадаємо, Закон про обмеження обігу пластикових пакетів було прийнято в червні. Закон забороняє розповсюдження в об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:

1) надтонких пластикових пакетів;

2) тонких пластикових пакетів;

3) оксорозкладних пластикових пакетів.

Заборона не поширюється на біорозкладні пластикові пакети.

 

До 1 січня 2023 року будуть дозволені надтонкі пластикові пакети, що призначені для пакування та/або транспортування свіжої риби, м'яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду та розповсюджуються в об'єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

 

Суб'єкти господарювання, винні у порушенні законодавства щодо обмеження обігу пластикових пакетів на території України, несуть відповідальність у вигляді штрафу:

  • за порушення заборони розповсюдження у закладах торгівлі - у розмірі від 500 до 1000 неоподаткованого мінімуму доходу громадян (далі – нмгд) (8500 - 17000 грн), а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення - у розмірі від 1000 до 2000 нмдг (17000 - 34000 грн);
  • за безоплатне розповсюдження пластикових пакетів - у розмірі від 100 до 200 нмдг (1700 - 3400 грн), а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення - у розмірі від 200 до 500 (3400 - 8500 грн) нмдг.

 

Розповсюдження пластикових пакетів здійснюватиметься виключно на платній основі, а мінімальну роздрібну ціну встановить Кабмін. До речі, проект постанови про встановлення мінімальних цін на пакети було підгототовлено ще у вересні, але досі не затверджено.

 

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) також повідомляє, що цього тижня велике занепокоєння бізнесу викликала новина, поширена в медіа щодо повної заборони безоплатного розповсюдження будь-яких пластикових пакетів вже з 10 грудня цього року. Бізнес з подивом сприйняв цю новину, адже під час обговорення законопроєкту мова йшла про платну основу розповсюдження лише щодо пластикових пакетів з товщиною стінки понад 50 мкм.

 

ЄБА підкреслює, що наразі бізнес не розуміє, яким чином здійснювати продаж таких пакетів, за якою вартістю та як здійснювати облік і звітування.

 

На сьогодні відсутній відповідний нормативно-правовий акт про встановлення мінімальних роздрібних цін на такі пакети, відсутня чітка схема реалізації тонких і надтонких пластикових пакетів на платній основі, відсутній механізм нанесення маркування, яке могло б дозволити забезпечити облік та контроль придбання таких пакетів споживачами. Більше того, необхідною є соціальна кампанія щодо запровадження такої ініціативи, аби громадяни розуміли причини її впровадження та очікувані результати/наслідки.

 

Враховуючи, що підзаконна нормативно-правова база для реалізації Закону не ухвалена досі, бізнес не може адаптуватися до вимог, які ще чітко не регламентовані: тобто, вимоги задекларовані на підставі Закону, але механізму їх реалізації підзаконними нормативно-правовими актами не передбачено.

 

На переконання ЄБА важливо встановити триваліший перехідних період для впровадження такого нововведення та прописати чіткий механізм впровадження, аби бізнес розумів, яким правилам треба слідувати.

 

 

Джерело: Ліга Закон