Пожалуйста, подождите...
22.04.2013 Статті > Роздiл: ІНШІ У який строк держпідприємства мають сплачувати частину чистого прибутку

Державне підприємство має сплачувати частину чистого прибутку «у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств». У який саме термін слід перерахувати такий платіж до бюджету: у строк, передбачений для квартального звітного періоду чи для річного звітного періоду?



ВІДПОВІДЬ: У законодавстві дійсно доволі туманно прописали, у який саме строк держпідприємства мають сплатити частину чистого прибутку. Водночас, поміркувавши, доходимо висновку, що це потрібно робити саме у строк, передбачений для квартального звітного періоду.



Послідовність міркувань, ґрунтуючись на яких ми зробили цей висновок, наведемо нижче.

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями затверджено постановою КМУ від 23.02.2011 р. № 138 (далі —Порядок № 138). Згідно з його п. 2, державні унітарні підприємства та їх об’єднання повинні сплачувати частину чистого прибутку (доходу) до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств. У п. 152.9 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) використовуються такі податкові періоди:

    календарні квартал;
    півріччя;
    три квартали;
    рік.

Однак відповідно до п. 57.1 ПКУ платники податку, у яких доходи, що враховуються під час визначення об’єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 млн грн, та неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до органів державної податкової служби за звітний (податковий) рік, і не сплачують авансових внесків. Та й «понаддесятимільйонники» звітують раз на рік, окрім деяких винятків (абз. 4, 7, 8 п. 57.1ПКУ). Детальніше про винятки читайте у матеріалі «Підприємство не сплачує аванси: чи потрібно подавати декларацію щоквартально» у газеті «Інтерактивна бухгалтерія» № 15 (24) за 2013 р. Тобто сплачують податок на прибуток раз на рік. Через це виникає запитання: можливо, й частину чистого прибутку потрібно сплачувати раз на рік?



На нашу думку, ні. Той факт, що держпідприємства мають сплачувати частину чистого прибутку наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності (п. 2 Порядку № 138), наштовхує на думки саме про квартальний звітний період. Проте це не всі аргументи.



Суму, яку необхідно сплатити до держбюджету, визначають відповідно до Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, форма якого затверджена наказом ДПАУ від 16.05.2011 р. № 285 (далі — Розрахунок). У Розрахунку й нині передбачені такі періоди як перший квартал, перше півріччя, три квартали та рік.


Свого часу ДПСУ в листі від 08.05.2012 р. № 13074/7/ 15-1217 зазначала, що державні унітарні підприємства та їх об’єднання мають подавати Розрахунок протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду. Потім згідно з п. 57.1 ПКУ вони зобов’язані самостійно сплатити суму зазначеного платежу, що розрахована в поданому ними Розрахунку, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для звітування. Про це податківці зазначали й у листі ДПСУ від 21.04.2011 р. № 11321/7/15-0317.



Зрозуміло, що у сьогоднішній редакції п. 57.1 ПКУ говориться й про подання декларації з податку на прибуток за рік. Утім, вважаємо, підстав стверджувати про сплату частини чистого прибутку лише за підсумками року наразі немає.



Враховуючи це, державні підприємства мають сплачувати щокварталу частину чистого прибутку до бюджету протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання Розрахунку (для цього відведено 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу).



Тобто, наприклад, у 2013 році державні унітарні підприємства та їх об’єднання мають сплатити частину чистого прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності за I квартал 2013 року не пізніше 20 травня.



Дані для розрахунку необхідно брати з ряд. 2350 Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (форма № 2). Про порядок заповнення оновленої фінзвітності читайте, зокрема, у матеріалі «Оновлений Звіт про фінансові результати або Звіт про сукупний дохід» у газеті «Інтерактивна бухгалтерія» № 15 (24) за 2013 рік.



Анастасія НЄВСКАЯ,

бухгалтер-експерт газети
«Інтерактивна бухгалтерія

 

Джерело - Інтерактивна бухгалтерія